Gece Uyurken Kalp Krizi Geçirilmesi ve Belirtileri Nelerdir?

Daha çok uyku apnesi yaşamakta olan kişilerin, bu hastalığa bağlı olarak uykuları sırasında kalp krizi geçirme ihtimalleri artmaktadır.

Kalp Krizi

Milyonlarca insanın hayatını tehdit eden kalp krizinin kalpteki kan akışının aniden engellenmesi sonucunda meydana gelecektir. Bu durum içerisinde kan alımı kalp oksijeni gerçekleştirememesi durumunda meydana gelecektir. Bu durum da bir an önce tedavi edilmesi ve kalbin bütün kaslarına kan pompalanması gerekmektedir. Aksi durum içerisinde kalan hastaların kalp kasındaki hücrelerin ölümü ile sonuçlanacaktır.

Kalp uyku esnasında daha kolay bir şekilde atmaktadır. Kişinin herhangi bir aktivitesi olmadığından yorulmaz. Fakat bu durumda bile tansiyon ya da kalp atış hızında düşük olmalar söz konusu olabilir. Bununla birlikte uyku esnasında kalp krizi geçirmek mümkün olacaktır. Çoğu insan uyurken şiddetli bir kalp ağrısı nedeniyle uyanmaktadır.

Kalp krizinin bir takım komplikasyonları da bulunmaktadır. Bir kriz sonrasında kişilerin kalbinde oluşan zarar çok büyük olacaktır. Dokunun zarar görecek olduğunu unutmamalısınız. Kalp rüptürü olarak bilinen kalp kası bölgesinin yırtılması sonucunda kalbin bir bölümünde delik olmasına neden olacaktır. Bu yırtılma genellikle ölümcül olma ihtimali de vardır.

Kalp krizini her zaman için önlemenin de yöntemleri bulunmaktadır. Bunun için sizlerde doktor kontrollerinizi aksatmamalısınız ve doktor tarafından sizlere reçete edilen ilaçlar aksatılmadan içilmesi gerekmektedir. Özellikle de ailesinde kalp krizi öyküsü olan kişilerin bu konuda çok dikkatli olması ve yaşam tarzında değişikliğe gitmeleri de gerekmektedir. Sigara içmemeli ve düzenli bir şekilde egzersiz yapmaları gerekmektedir.

Uykuda Kalp Krizi Belirtileri

Kadınlarda ciddi bir şekilde kalp krizi yaşanmadan önce uyku bozukluklarının olması da söz konusu olacaktır. Bu kişiler hayatı içerisinde gece uykuları esnasında yaşadığı birçok sorun meydana gelecektir. Kalp krizine uykuda yakalanacak bir kişinin gece birçok belirtisi olduğunu unutmamalıdır. Ayrıca uykuya dalma konusunda da başarılı olamayacaktır. Çünkü hiçbir şey yapmasa bile o kadar çok yorulacaktır ki bu kişilerde ciddi oranda uykuya dalma zorluğu yaşamalarına neden olacaktır. Uykuda kalp krizinin belirtileri şunlardır:

Gece Terlemeleri: Geceleri ter içerisinde kalmak ve soğuk soğuk terlediğiniz hissetmeniz büyük oranda sizlerin kalp krizine eşlik ettiğinin habercisi olacaktır. Aniden uyanmak ve terlediğiniz fark etmek bu durumu ciddiye almanız gerekmektedir. Birçok kişinin hayatı içerisinde vücudunun biyokimyasalları salınması sonucunda kan dolaşımına karıştığı zaman ortaya çıkmaktadır. Bu durum içerisinde de kişinin uyku sırasında bazıları çok fazla terleyecektir. Bu durum tabii ki sizlerin aşırı kalın giydiğiniz zaman da olabileceği unutulmamalıdır. 

Göğüs Ağrısı: Kalp krizinin en yaygın ve bilinen nedenlerinden bir tanesi göğüs ağrısı olmaktadır. Birçok insan şiddetli olan göğüs ağrısı sonucunda uyanmaktadır. Bu durum karşısında kalan bir kişinin diğer belirtileri de yaşayıp yaşamaması çok önemli olmaktadır. Özellikle de bu kişilerin nefes darlığı şikayetinin olup olmadığı ve göğüste oluşan ağrının yaygınlaşması durumunda kişiyi uykusundan uyandıracaktır. 

Uyku Apnesi ve Kalp Krizi

Uykuda kalp krizi geçirilmesinin en büyük nedenleri içerisinde hastanın uyku apnesi sorununun olmasıdır. Kişilerin uyurken nefes almayı bırakması gibi nedenlerin sonucunda kalbe oksijen ulaşmaması durumunda meydana gelecektir.

Uyku apnesi sıklıkla koroner arter hastalığının oluşmasına neden olmaktadır. Kişilerin arterlerinde ki kolesterol ağır plakların oluşmasına neden olacak ve kalbe oksijen kısa bir süreliğine de olsa ulaşamayacak olduğundan damarların tıkanmasına neden olacaktır. Birçok kişinin konjestif kalp yetmezliği yaşamakta olduğu da bilinmektedir. Bu durum içerisinde kalp çok ciddi oranda zayıflayacak ve pompa yapmamaya başlayacaktır. Kanla dolduramayacak olduğundan böbrek gibi organlara kan gidemeyecektir. Bu durum içerisinde de vücudun belli bölgelerinde sıvı birikimi olmasına neden olacaktır.

Uyku apnesi sırasında kişilerin kalbinin durması söz konusu olacaktır. Kardiyak arrest olarak adlandırılan bu durum kalbin ani bir şekilde elektriksel arızalanmasına sebebiyet verecektir. Bu durum sıklıkla kalbin kan pompalamadan hızlı bir şekilde atmasına neden olacaktır. Tedavi edilmesi gereken çok ciddi bir hastalıktır. Birkaç dakika sürmesi durumunda hayati tehlike oluşturacaktır.

Uyku apnesinin bir diğer neden olacağı hastalık ise yüksek tansiyon olmaktadır. Damarlardan akan kanın gücü sürekli olarak yüksek olmasına neden olacaktır. Bu durum ise kalbinizi çok yakından etkileyecektir. Sessiz bir şekilde gelişen uyku apnesi obezite diyabet gibi hastalarda daha sıklıkla görülmekte olan bir rahatsızlıktır. Mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir durum olduğundan sıklıkla 40 yaş üzerinde olan ve ailesinde uyku apnesi sorunu olan sigara tüketen kişilerde daha çok görülmesi ile bilinmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.