Mide Gazının Kalp Çarpıntısı Yapma Sebepleri

gastroözofageal reflü tarzında oluşacak olan hastalıklar sonucunda mide gazı görülmesi mümkün olmaktadır. Mide gazının oluşması sonucunda vagus siniri etkilenmesi neticesinde de sıklıkla kişilerde kalp çarpıntısı görülür.

Mide Gazı Ve Kalp Çarpıntısı 

Bazı kişilerde meydana gelecek olan asit reflüsü gibi rahatsızlıklar gastroözofageal reflü hastalığına benzemesi ile bilinmektedir. Mide asidinin özofagusa geri dönmesi sonucunda oluşacaktır. Bunun neticesinde de sıklıkla kişilerde gaz, şişkinlik, kusma, mide ekşimesi, kronik öksürük ya da kalp çarpıntısı gibi belirtilerin görülmesi mümkün olacaktır. Bazı hastaların kalp çarpıntılarının sebebi olarak reflü gösterilmektedir. Bunun sıklıkla mide içerisinde oluşan gazdan kaynaklanacak olduğu bilinmektedir. Ayrıca kalp ritminin normal bir şekilde atmasını düzenleyecek olan vagus sinirinin reflü ya da gastrik asit gibi rahatsızlıklar sonucunda uyarılması ile sonuçlanacak ve kalp çarpıntısı olmasına da neden olacaktır. 

Mide Gazı Ve Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Mide gazının oluşması soncunda vagus siniri etkilenecektir. Vagus siniri beyinden başlayan ve karnın içerisine kadar uzanan bunun sonucunda da kalp gibi birçok organı da etkisi altına alacak olan bir sinir olmaktadır. Vagus sinirinin kalp atış hızının ve sindirim sistemi üzerinde de çok büyük etkisi olmaktadır.

Özellikle de mide gazının oluşmasına neden olan durumlardan bazıları, yemek yerken hava yutulması olarak bilinmektedir. Sindirim sisteminde gaz oluşumuna neden olacak bir durum hava yutmaktır. Gazın oluşması sonucunda midenin genişlemesi söz konusu olacaktır. Bu durumda da vagus sinirinin baskı altına girmesi söz konusu olur. Bu nedenle de düzgün çalışamayacak olması sebebi ile sinirin kalbe baskı yapması neticesinde kalp atışında ciddi oranda hızlanma olması söz konusu olacaktır. 

Kişilerin yanlış beslenmesi ya da çok fazla ağır yemekler tüketmesi sonucunda kalp ağrısı ya da hızlı çarpması gibi nedenlerin olması söz konusu olacaktır. Karnın gazla dolması sonucunda da şişkinliğin olması söz konusu olur. Bu durumda midenin ve göğsün alt kısmında ağrı hissedebileceğiniz gibi mide yanmasının olması ve kalp çarpıntısı yaşamanızda söz konusudur. Fazla oluşan mide gazı ve şişkinlik gibi nedenler sonucunda asit sternumun üzerine baskı yapması neticesinde göğüs üzerinde baskı hissedebilirsiniz. Bu durumda kısa ve geçici süreliğine kişilerde kalp çarpıntısı olması görülmektedir. 

Yutkunma, su içme ya da yemek yeme, sakız çiğneme gibi durumlar sonucunda hava yutmuş olacağımız için midenin içerisinde gaz oluşacaktır. Daha çok gazlı içecekler içen, soda, bira ya da maden suyu gibi asitli ve gazlı içecekler midenin şişkinlik yapmasına sebep verecektir.

Mide Gazı Ve Kalp Çarpıntısı Tedavisi

Sindirim sorunu yaşamakta olan ve sıklıkla mide gazı yaşayan kişilerin kalp çarpıntıları için yapması gereken yaşam koşullarını bir miktar değiştirmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak olacaktır. Birçok kişinin mide gazı oluşmasına neden olacak yiyeceklerden uzak durması tavsiye edilmektedir. Özellikle de asitli içecekler, alkol gibi içeceklerin tüketilmesi sakıncalı olacaktır. Yemekleri arasında bakliyat tarzında ki yiyecekleri tüketmemesi gerekmektedir. Bunlar hem midede şişkinlik oluşmasına hem de gaz oluşmasına neden olacaktır. Sebzeleri çiğ tüketmek yerine ise pişirmesi gaz oluşumunun önüne geçecektir. 

Mide dostu olan bitkisel tedavileri de kişinin tercih etmesi oluşan gaz problemlerinin ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarının önüne geçecektir. Mide sorunu yaşamakta olan bir kişinin zencefil çayı, zencefil kapsülü ya da yemeklerinin içerisine bir miktar zencefil atmaları tavsiye edilmektedir. Özellikle de zencefilin anti inflamatuar özelliği sayesinde mide sorunlarının üstesinden gelmesi ile bilinmektedir. Şişkinlik sonucunda oluşan kalp çarpıntısı yaşayan kişilerin konum değiştirmesi tavsiye edilmektedir. Mümkünse kısa bir yürüyüş yapmanız veya biraz hareket etmeniz gerekmektedir. Bunun sonucunda kalbe baskı yapan midenizde sıkışmış gaz kaybolacaktır. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.