Tüp Bebekte Transferden Kaç Gün Sonra Kalp Atışı Duyulur

Tüp bebek sonucunda hamile kalan bir annenin bebeğin kalp atışlarını duymaya başlaması 10 ile 12. haftadan itibaren başlayacaktır.

Tüp Bebekte İlk Kalp Atışı 

Fetus anne karnında gelişmeye başladıktan sonraki 8 hafta sonrasında yapılan ultrason görüntülemesinde bebeğin kalp atışının oluşması sonucunda görülmesi mümkün olacaktır. Embriyolar rahme transferden sonra ilk gün içerisinde hücreler bölünmeye başlayacaktır.

Transfer sonrasında ikinci gün çok önemli olmaktadır. İkinci gün içerisinde embriyonun uterus astarına bağlandığı zamandır. Blatosist ilk gün içerisinde kabuğundan çıkarak kuluçka dönemi gerçekleşecektir. Blastossit büyümeye hızlı bir şekilde ikinci gün içerisinde başlar. Beşinci gün olduğu zamanlarda embriyo hızlı bir şekilde gelişmeye başlayacaktır. Plasenta gelişmeye başar ve kana hCG salmaya başlayacaktır. 

Dokuz ve onuncu gün içerisinde kan oranında hCG hormon seviyesinin çok yüksek olması nedeniyle gebe kadın transferden sonrasında test yaptığı zamanlarda hamile kalıp kalmadığı da anlaşılacaktır. İkiz ya da tek bebeğe hamile kalan bir kadının ilk kalp atışını duyması için embriyo transferinden sonra yaklaşık olarak altı hafta geçmesi gerekmektedir. Gebelik sırasında ilk oluşmaya başlamış olan organlardan bir tanesi kalp olmaktadır. 22. gün itibari ile hücrelerin büzülmesi neticesinde damarlarda atma meydana gelmesi sonucunda kalp atışlarının ultrason sırasında duyulabilmesi için 6 hafta kadar bir zaman geçmesi, bebeğin diğer organlarının da bu süre içerisinde oluşmaya başlaması normal bir gebelik içerisinde görülmektedir.

Gebeliğin 9. ve 10. haftaları içerisinde kalp atış hızı diğer organların bu dönem içerisinde oluşmaya başlaması nedeniyle en hızlı atım sayısına ulaşacak ve bir dakika içerisinde 165 vuruşa kadar çıkacaktır. Gebeliğin diğer haftalarında bu kalp atış hızı azalacaktır. 

Tüp Bebekte Kese Ve Kalp Atışı

Transferden sonra yapılacak olan ultrason testi içerisinde gestasyonel kesenin görülmesi, ikiz gebelik gerçek olup olmadığı da ultrasonun ilk haftalarında görülmesi mümkün olmaktadır. Fakat embriyonun kalp atışının duyulması için 6 hafta beklenmesi gerekmektedir. Bu durum bazı ikiz gebeliklerde 7 ile 8 hafta içerisinde de görülmesi mümkün olmaktadır. Gebelik gerçekleşmesi durumunda 6 hafta içerisinde kalp atışlarının ortaya çıkması söz konusu olacaktır. Bu atış dakika içerisinde 90 ile100 atış arasında olacaktır. Gestasyonel kese rahim içinde bulunan rahmin uyarılması sırasında büyüyen endometriyum 6. haftadan itibaren ortalama olarak 14 mm boyutundadır.

Tüp bebek yöntemiyle gebe kalan bir kadının ilk olarak hamile kaldığı anlaşılması durumunda, doppler ultrason ile bebeğin durumu gözlemlenecektir. Yapılan ultrason testinde gebelik kesesinin çapı, kaç tane olduğu, gebelik kesesinin normal boyutlarda olup olmadığı, düzenine bakılacaktır. Ayrıca bu test yapılırken henüz gelişmekte olan fetüsun kalp atım sayısı gibi özelliklerde bebeğin gelişimi hakkında bilgi vermek amacıyla çok önemli olmaktadır. Çekilen ultrason içerisinde eğer ki gebelik kesesinin olmaması gibi bir durum olması karşısında dış gebeliği yaşamakta olması da söz konusu olacaktır. Gebelik kesesi embriyonun bulunmakta olduğu sıvı dolu bir kese olmaktadır. 

Oluşan tüm embriyoların hücre kitlesi oluşacaktır. Yolk kesesi üzerine yapışmış yapılar olmaktadır. 6. haftadan itibaren 2 ile 8 mm arasında olduğu için görülmeyebilir. Bu büyüklükler zaman içerisinde değişecektir. Tüp bebek ile gebe kalan bir kadının düşük yapma riski olmaktadır. Bu durum gebeliklerin yaklaşık olarak %10 kadar bir kısmında görülmektedir. Bu tür gebeliklerde sadece plasentanın ortaya çıkmakta olduğu dokunun düzgün bir şekilde oluşturulmuş olması söz konusu olacaktır.

Embriyonun oluşmasına neden olan dokunun hiçbir şekilde gelişmemesi durumunda ultrason taramaları içerisinde boş bir gebelik kesesinin görülecek olması söz konusu olacaktır. 

Tüp Bebekte Kalp Atışı Duyulmaması

Yapılan ultrason sonucunda anne karnında oluşan bebek ya da bebeklerin kalp atışının normal bir şekilde gerçekleşmemesi ve çok düşük olması sonucunda düşük olacağı anlamına gelmektedir. Bebeğin anne karnında ölmesi neticesinde kalp atışı ultrason çekiliyorken duyulmayacaktır. Bu gibi durumlar oluştuğu zamanlarda gebe kadının ağrılı ve sancılı bir süreç başlayacaktır. Birçok gebe kadının kanaması meydana gelecek ya da kramp tarzında keskin ağrılarının oluşması da söz konusu olacaktır. Bu gibi durumlarda gebeliği sonlandırmak amacıyla kürtaj yapılması gerekmektedir. Daha çok bu durum hamile kadının karnında oluşan bebeğin normal kalp atışının düşük ya da hiç olmaması durumunda, gebeliğin gerçekleşme oranı düşük olduğunda ya da gebe kadının hamilelik sırasında ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacağı zamanlarda gebeliğin sonlandırılması gerekmektedir. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.