Genç Yaşta Kalp Krizi Nedenleri ve Önleme Yöntemleri

Gençlerde kalp krizi son zamanlarda sıklıkla görülmektedir. Göğüs ağrısı, nefes darlığı ve terleme gibi belirtileri daha önceden olacağı gibi ani kalp krizi geçirerek kalbi duran hastalarda bulunmaktadır.

Genç Yaşta Kalp Krizi

Genç insanlarda da kalp krizi görülmektedir. Daha çok gençlerde kalp krizi yaşlılarda olduğu gibi kalbi beslemekte olan atar damarlardan bir tanesinin kolesterol, diyabet ya da yüksek tansiyon gibi nedenlerden dolayı yükselmesi neticesinde ortaya çıkacak olan plakların oluşması sonucunda kalp atardamarında tıkanma meydana gelecektir. Bu tıkanma oluşması sonucunda kalbe kan akışını engelleyecek olduğundan kalbin oksijensiz kalmasına bu nedenle de kaslarda hücre ölümünün gerçekleşmesine neden olacaktır. Hastanın koroner atardamarında oluşmaya başlayan bu plakların damarı tıkarken bazı belirtiler verecektir. Bazı kişilerde de hiçbir belirti olmadan sessiz bir şekilde ilerleyecektir.

Genç Yaşta Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizinin belirtileri her zaman için göğüs ağrısı ile başlayacaktır. Bu ağrının kollara, omuzlara, boyun ve hatta çeneye kadar yayılacaktır. Kişinin sağ ve sol koluna yayılan ağrı zaman zaman karıncalanma ve uyuşma olmasına neden olacaktır. Nefes darlığı sıklıkla görülecek, kişinin en ufak bir efor harcaması durumunda soluk soluğa kalmalarına neden olacaktır. Kişilerde terleme görüleceği gibi sindirim sorunları da sıklıkla yaşamalarına neden olacak bir durumdur.

 • Mide yanması;
 • Üst karın ağrısı;
 • Mide bulantısı;
 • Kusma.

Kalp krizi geçiren bir kişinin hayatı içerisinde gizli kalp sorunu yaşamakta olduğu zaman koroner damarların  plak ile dolarak tıkanması durumunda, kan akışında azalma ve en sonunda da hiç gitmeyeceğinden kalp krizi oluşacaktır. Bu durumda insanların bazılarında yukarıda yazılan belirtiler ortaya çıkacakken, bazı kişilerde ise herhangi bir belirti ortaya çıkmayacaktır. Eğer ailenizde kalp krizi riski taşıyan birisi varsa kontrollerinizi aksatmamanız gerekmektedir.

Genç Yaşta Kalp Krizi Nedenleri

Gençlerde kalp krizi yaşamalarının nedenleri arasında kişilerin sağlıksız bir yaşam tarzına sahip olmaları vardır. Özellikle kötü beslenme sonucunda birçok kişi kalp sağlığını tehlikeye atmaktadır. Bu durum kişinin genç yaşta kalp krizi geçirmesine neden olmaktadır.

 • Yüksek tansiyon;
 • Yüksek kolesterol;
 • Sigara içmek;
 • Diyabet;
 • Kötü beslenme;
 • Kişilerin çok fazla kilolu olmaları;
 • Hareketsiz bir yaşama sahip olmaları;
 • Aşırı alkol tüketimi.

Sıklıkla erkeklerde genç yaşta kal krizinin olma riski çok fazla olmaktadır. Bunun yanında kişinin hayatı içerisinde stres olması da kişinin kalbini derinden etkileyecek ve ayrıca kişinin kalitesiz uyku uyumaları da bu duruma neden olacaktır. Hipertrofik kardiyomiyopati hastalığı yaşamakta olan kişilerin kalp kası hücreleri ile karakterize edilen bir kalıtsal durum olmaktadır. Genişleme olacağı için ventriküllerin de duvarlarının kalınlaşmasına neden olacaktır. Bu durumda kan akışının engellenmesine neden olacaktır. Çocukluk yaşta geçirilen bir enfeksiyon hastalığı sonucunda koroner arterlerin etkilenmesi durumunda oksijen açısından zengin olan kalbin ciddi oranda oksijensiz kalarak kalp krizinin olmasına neden olacaktır. Nasıl ki kişilerin hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmaları kalp krizini tetikliyorsa aşırı egzersiz yapmanın da kalp krizine neden olacağı unutulmamalıdır.

Genç Yaşta Kalp Krizi Tedavisi ve Önleme

Genç yaşta kalp krizi geçiren, kalp hastalığına sahip olan bir kişinin kalp krizi geçirmesini önlemek yaşlılarda olduğu gibidir. Kişilerin yaşam tarzında değişiklik yapması gerekmektedir. Sigara tüketiminden uzak durması gerekmektedir. Kişilerin hareketsiz yaşama bir dur demeli ve her gün düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekmektedir. Kilo fazlası olan kişilerin bu durum karşısında sağlıklı bir diyet yapması gerekmektedir. Alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durması gerekmektedir.

Stres insanın kalp sağlığını derinden etkilemektedir. Bu durum karşısında birçok insan kalp sağlığını ciddi oranda tehlikeye atmaktadır. Bu nedenle kişinin yaşam tarzında değişiklik yaparken hayatından stresi de çıkarması gerekiyor.Yüksek tansiyon hastalarının özellikle yemeklerinden tuzu azaltmaları gerekmektedir. Katı yağ ya da hayvansal yağ yerine her zaman sızma zeytinyağı tercih etmeniz gerekmektedir. Beslenmenize dikkat etmeniz kolesterolün normal değerlerde olmasını sağlayacaktır. Kişilerin koroner damarlarında eğer ki daralma tespit edilmesi durumunda doktor tarafından verilen reçete edilen ilaçları düzenli olarak tüketmeleri gerekmektedir. Kişinin işlenmiş yiyecekleri, paketlenmiş ürünleri tüketmemesi, bunun yerine süt ve süt ürünlerini tercih etmeleri çok önemlidir. Ayrıca balıkta bulunan omega-3 yağ asidinin kalp sağlığına faydaları ise çok fazladır. 

Gençlerde de eğer ki koroner atar damarların tıkanması sonucunda ilaç tedavisi ya da cerrahi müdahale yapılmaktadır. Hastanın daha çok damar tıkanıklığını açmak amacıyla balon anjiyoplasti yöntemi uygulanacaktır. Stent yerleştirilmesi ile birlikte damarların açılması beklenmektedir. Stent ve anjiyo sonuç vermemesi durumunda bypass ameliyatı yapılması da söz konusu olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.