Kalp Krizi Anında Kollarda ve Çene de Uyuşma Hissi

Kalbe en çok kan pompalamakta olan koroner arter denilen atardamarların plak oluşturan yağ ya da kolesterol gibi maddelerin birikmesi sonucunda tıkanmasıyla kalp krizi oluşur.

Kalp Krizi

Kalbin beslenmesini sağlayan koroner arter olan vücudun en önemli atar damarlarının plak oluşturacak yağ, kolesterol ya da başka bir maddenin birikmesi sonucunda kalbe ulaşacak kan akışını engellenmesine neden olur. Bu durum da kalbe ulaşacak kan engellendiği için ulaşmayacaktır. Sonuç olarak kalp kasının oksijensiz kalmasına neden olacağından bu kısım da hücre sonucunda zarar oluşabilir. Kalp krizi günümüzde gençlerinde yaşamakta olduğu ama sıklıkla 45 yaş üstünü etkilemekte olan Miyokard enfarktüsü olarak da adlandırılan bir hastalık olmaktadır. Bir ya da daha fazla koroner damar tıkanıklığı oluşması sonucunda kalp krizi meydana gelecektir. Kolesterol ya da başka maddeler sonucunda daralma ya da tıkanma meydana gelecektir. Plaklardan oluşacak olan tıkanma sonucunda kalp krizi esnasında kan pıhtısının oluşması da söz konusu olabilir. 

Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizi geçirmekte olan her insanda ayrı belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin şiddeti de farklı olacaktır. Bazı kişilerde belirtinin çok hafif olması beklenirken bazı kişilerde ise bu belirtiler çok şiddetli olabilir. Kalp krizi ayrıca hiçbir belirti göstermeden de meydana gelme riski her zaman için bulunmaktadır. Aniden oluşan belirtilerde birçok kişide görülmektedir. Buna kardiyak arrest adı verilmektedir. Ayrıca kalp krizi belirtilerinin şiddeti olması durumunda kalp krizi geçirme ihtimaliniz yüksek olacaktır.

 • Ağrı kalp krizinin ilk belirtilerinden olmaktadır. Sıklıkla göğüs bölgesinde bulunan ağrı olarak adlandırılmış olsa bile bu ağrı bazı kişilerde özellikle de kadınların sırtında da hissedilmektedir. Çeneye yayılacak olan ve sırta da yayılan bu ağrı kollara da yayılabilir. Aynı zamanda da parmaklara kadar da inmesi görülmektedir;
 • Ağrıyla birlikte sol ya da sağ kol uyuşması;
 • Sıkışma hissi;
 • Mide bulantısı;
 • Hazımsızlık;
 • Mide yanması;
 • mide ekşimesi;
 • Karın ağrısı;
 • Nefes darlığı;
 • Terleme;
 • Yorgunluk;
 • Baş dönmesi;
 • Bayılma.

Kalp krizi yaşanması durumunda bu belirtiler görülmektedir. Sıklıkla kişilerin göğüs ağrısı, sıkışması ile birlikte nefes darlığı sonucunda bir süre içerisinde sol ya da sağ kolunda uyuşmaya başlayacaktır. Bu uyuşma kalbin yeteri miktarda kanı diğer organlara ulaştıramaması ve görevini tam olarak yapamaması sonucunda meydana gelecektir. Kollarda uyuşma olması parmak uçlarına kadar inecektir. Ayrıca vücudun üst bölgelerine de yaşamakta olduğu ağrı, uyuşukluk hissinin oluşması boyun bölgesinde, omuzlarında da hissetmesi söz konusu olur. Kalp krizi belirtisi olarak çeneye kadar uyuşukluk ve ağrının olması söz konusu olacaktır. Bu ağrı ve uyuşukluğa diğer belirtilerde eşlik etmesi durumunda ciddi bir rahatsızlık olacağı akıllara gelmelidir. Bir an önce 112 aranarak acil servisten yardım alınması gerekmektedir.

Bazı kişilerde kalp krizi ani bir şekilde olmaktadır. Kişilerin çok dikkatli olması durumunda insanların günler, haftalar öncesinden ya da saatler öncesinden kalbinde bir sorun olduğunu anlaması mümkün olacaktır. Bu belirtileri sıklıkla daha önceden anlamanız egzersiz yaparken ya da istirahat ederken nefes darlığı ve göğüs ağrısı sıklıkla meydana gelir. Bu göğüs ağrıları sol ya da sağ kola yayılarak daha çok sol kola ve parmaklarına yayılacaktır kendisini belli edecektir.

Kalp Krizi Risk Faktörleri

Kalp krizi geçirme riski altında olan birçok insan vardır. Bunlar sıklıkla 45 yaş üzerinde olan erkekler ve 55 yaş üzerinde olan kadınlar olmaktadır. Genç erkek ve kadınların da kriz geçirme ihtimalleri olacağı unutulmamalıdır. Sigara birçok organın sağlığında zararlı olmaktadır. Bu nedenle tütün kullanımından kişiler uzak durmalıdır. Aynı şekilde elektronik sigara da kalbi olumsuz etkilemektedir. Yüksek tansiyon hastalarının kalbi beslemekte olan damarlara ciddi oranda zarar verecek olma ihtimali unutulmamalıdır. Bu nedenle kan basıncının her zaman normal değerlerde olması gerekmektedir. Obezite hastalarının da bu riski taşıyacak olduğu unutulmamalıdır. Krizin genetik olacağı söylenmektedir. Kardeşlerde, anne ya da babanın da kalp krizi ya da kalp hastalıkları olması durumunda kişinin risk altında olacağı unutulmamalıdır. Diyabet hastalarının kan şeker seviyelerinin yüksek olması sonucunda kalbin etkilenecek olduğu bilinmelidir. Fiziksel aktivite bakımından yetersiz olan ve hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan insanlarında risk altında olacağı bilinmektedir. Ayrıca stres her zaman için insanların kalbini çok derinden etkilemektedir. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.