Kadınlarda Kalp Krizi Öncesinde ve Sonrasında Belirtileri

Kalp krizi oluştuğu zaman kadınların yaşamakta olduğu belirtiler bazı durumlarda farklı olmaktadır. Göğüs ağrısı ya da nefes darlığı bazen olmayabilir.

Kalp Krizi

40 yaş üstü olan kadınların sağlık kontrollerini zamanında yaptırması için aile hekimine gitmeleri gerekmektedir. Kontroller sayesinde kişinin yüksek kan basıncına sahip olup olmadığı ya da kişinin yüksek kolesterolü belirlenmesinde bir takım testler yapılacaktır. Özellikle de ailesinde kalp hastalığı olan kişilerin bu kontrollerini aksatmadan yaptırması gerekmektedir. Kadınların göğüs ağrısı yaşaması durumunda kalp krizi geçirme ihtimalleri vardır. Fakat bazı kadınların belirtileri arasında kalp krizinin en belirgin özelliği göğüs ağrısı olmamaktadır. Göğüs ağrısı olmadan kalp krizi geçirip hayatını kaybeden birçok kadın bulunmaktadır. Bu nedenle de ailesinde kalp krizi öyküsü olan kişilerin aksatmadan kontrollerine gitmesi gerekmektedir. Kadınlar genellikle kalp krizinden haftalar öncesinde uyarı niteliğinde belirtileri hissetmeye başlayacaktır. Fakat bu belirtilerin grip tarzında bir hastalık olduğunu ya da yoğun iş temposundan kaynaklandığı için yorulmalarına bağlayan birçok kişi olmaktadır. Bu nedenle aşağıda yazılan belirtileri yaşamakta olan bir kadının zaman kaybetmeden kalp krizi geçirme riski olacağından bir aile hekimine ya da kardiyoloji uzmanına görünmesi gerekmektedir. Bazı kadınlarda gizli kalp krizi yaşama riskleri olacağı için, kesinlikle ailesinde kalp hastalığı öyküsü olan kişiler rutin kontrollerini ihmal etmemelidir.

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri

Göğüs ağrısı kalp krizinin her zaman belirtisi olsa da zaman zaman bazı kadınlar kalp krizi geçirdikleri zaman içerisinde göğüs ağrısı olmamaktadır. Birçok kadın göğüs ağrısı yaşamadan da kalp krizi geçirmeleri tespit edilmektedir. Kol kısmında ve sırt kısmında oluşan ağrı kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir. Kadınlarda meydana gelecek olan sırtlarında ve çenelerinde oluşan ağrı sıklıkla kalp krizinin habercisi olmaktadır.

Özellikle de sırtta oluşan ağrının bir süre içerisinde kollara yayılması hatta parmaklara kadar inmesi sonucunda bir belirti olacağını unutmamanız gerekmektedir.

Kadınların vücudunda kalp damarlarının tıkanması sonucunda oluşacak sinirleri tetikleyecek bir takım ağrılar meydana gelecektir. Bu ağrı sıklıkla çene de olacağı gibi sırtta ve kollarda da oluşan bir ağrı söz konusu olacaktır. Bu ağrılar sıklıkla iki kola da yayılmakta olan ve kişinin kolunu kaldıramayacak kadar şiddetli ağrısının olmasına neden olur. Ağrı sıklıkla aniden başlayacaktır ve terlemenin eşlik ettiği bir durum söz konusu olur. Ayrıca kişilerin gece uyanmasına neden olacaktır. Ağrının çenenin üst kısmında da hissetme mümkün olacak ve bunun diş ağrısına benzer bir ağrı olacağı unutulmamalıdır.

Kalp krizinin ilk belirtisi olarak bir kadının çok fazla yorulması söz konusu olacaktır. Bu yorgunluk sıklıkla gün içerisinde çok fazla çalıştığı için, çok fazla koşuşturması sonucunda yorulduğunu düşünecektir. Sürekli var olan yorgunluk konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. Egzersiz yapmasanız bile sizler bu yorgunluğu hissedecektir. Ayrıca egzersiz yaptığınız zaman çok fazla bir yorgunluk yaşamanız söz konusu olacaktır. Normal yürüme esnasında çok yorulma, yerinizden kalkamayacak kadar kendinizi yorgun hissetmiş olacaksınız. Birçok kişi bu yorgunluğu nedeniyle kendisini çok fazla yorgun hissetmesine neden olacaktır. Bu nedenle de birçok kişi uyku bozukluğu yaşaması da söz konusu olur.

Birçok kadında belirtiler arasında çok fazla terleme ve nefes darlığının olması söz konusu olacaktır. Kişilerde meydana gelecek olan terleme çok fazla olacaktır. Daha çok bu belirti kadınlarda menopoz belirtisi olarak adlandırılmaktadır. Egzersiz yaptıkları sıra da ani bir şekilde meydana gelen terleme, nefes darlığının olması belirtisi görülmektedir. Yokuş tırmanmak ya da merdiven çıkmak gibi belirtiler sonucunda nefes nefese kalacak ve çok terleme görülecektir. Bunun yanında kişilerde özellikle de gece olduğu zaman meydana gelecek olan göğüs ağrısı olacağı gibi yorgun hissedecek ve bunun yanı sıra terleme de görülecek ve nefes darlığı da eşlik edecektir.

Kadınlarda Kalp Krizi

Ailesinde kalp hastalıkları yaşayan özellikle de annesi ya da kız kardeşinde kalp krizi geçime ihtimali bulunan bir kadının da kalp rahatsızlığı yaşaması mümkün olacaktır. Bu durumda sizler doktorunuzu sık sık ziyaret ederek risk altında olmadığınızı da anlamanız gerekmektedir. Sigara içmemeniz gerekmektedir. Sigara kalp damar sağlığı açısından çok zararlıdır. Ve içen kişilerin kalp rahatsızlığı geçirme riski her zaman için bulunmaktadır. Sık sık tansiyonunuzu kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Yüksek tansiyon kalp krizinin belirtileri arasında olmaktadır. Ayrıca şeker hastalığı olup olmadığına da baktırmanız gerekmektedir. Kolesterol kalbin düşmanı olarak bilinmektedir. Bu nedenle kolesterolünüzü sık sık kontrol ettirmeli ve yüksek çıkması durumunda tedaviye başlamanız gerekmektedir. Her gün düzenli olarak spor yapmalı ve her gün düzenli olarak yürüyüş yaparak hareketli kalmanız gerekmektedir. Kilo kalp hastalığının oluşmasında en önemli neden olmaktadır. Bu nedenle obeziteye dikkat etmeniz gerekmektedir. Tuzu olabildiği kadar azaltmalısınız. Stresten kaçınmalı ve olabildiği kadar sakin bir hayat geçirmeniz gerekmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.