Kalp Kapakçığı Hastalıkları ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bitkisel tedavi yöntemleri ve şifalı bitkilerle hazırlanan kürler kalp kapakçıkları rahatsızlıkları konusunda tıbbi tedaviye destek olmakta; iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

Kalp kapakçığı Hastalıkları

Kalp kasında vücut mekanizmasının fonksiyonlarını düzenleyerek sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla, kalpten pompalanan veya kalbe dolan kan ve oksijenin tek yöne doğru olan akımına izin vermekte olan toplam dört tane kapakçık yer almaktadır. Kalp kasında yer alan bu kapakçıkların ana görevleri kan dolaşımın kalbin yönlendirdiği şekilde tek bir yöne doğru gerçekleşmesine yardımcı olmaktır. Bu kapaklardan herhangi birinde veya hepsinde birden meydana gelen sorunlara, rahatsızlara kapakçık hastalıkları ismi verilmektedir.

Kalp kapakçık hastalıkları; kapaklarda daralma oluşması, enfeksiyon kapması, yetersiz kalması, kireçlenmesi gibi farklı sorunlarla gündeme gelebilmektedir. Bu rahatsızlıklar bazı durumlarda doğuştan oluşabilmekte, bazı durumlardaysa herhangi bir kalp rahatsızlığına veya günlük yaşam düzenindeki sağlıksız yaklaşımlardan, çevresel veya fizyolojik etkilerden kaynaklanabilmektedir.

Kalp Kapakçık Hastalıkları Bitkisel Tedavi

 

Kapaklarda oluşan sorunlar hem kalbi hem de kalbin beslemekle görevli bulunduğu diğer organları, sokuları ve hücreleri etkileyebildiğinden ciddi sağlık sorunlarına hatta kalbin zorlanmasına paralel olarak ortaya çıkan kalp krizleri, kalp yetmezliği gibi sonu ölüme kadar yol alabilen ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle hastaların bu rahatsızlığın belirtileri hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları tedavide önemli bir unsur teşkil etmektedir.

Zamanında fark edilip sorun diğer organlara, özellikle kalbe zarar vermeden giderilmesi; sağlık açısından önemli bir sorunun önüne geçebilir. Kalp kapakçık hastalıkları konusunda uygulanacak olan tedavi yöntemlerine hastanın kendi yaşamını düzenleyerek veya doktorlarının onaylarıyla uygulayacakları bitkisel tedavi kürleri hem tedaviye destek olmakta hem de iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kalp kapakçık hastalıklarında uygulanacak tedaviye iyi gelen bitkileri sofranıza katarakt, şifalı olan bitkilerden hazırlayacağınız kürleri kullanarak destek olmanız iyileşme sürecini kısaltacağı gibi yapılan tıbbi ve medikal tedaviye de destek olacaktır.

Kalp kapakçık hastalıkları bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmadan önce dikkat etmeniz önemli konu; herhangi bir şifalı bitkiyi kullanmadan veya bir bitki kürünü uygulamaya başlamadan önce; kendi doktorunuza bu konuda bilgi verip onayını almanız gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki; şifalı bitkiler veya bitki kürler ana tedavi şekli değil, yapılan tedaviye yardımcı ve destek niteliğinde kullanılan bir yöntemdir.

Bunun yanında her bitki kürü veya her şifalı olarak kabul edilen bitki her bünyeye uygun olmayabilir. Farklı sağlık sorunlarını da metabolizmasında barındıran kişilerin yarar yerine zarar sağlamamaları amacıyla mutlaka uygulamaya başlamadan doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Kalp kapakçık hastalıkları konusunda iyi gelen ve tedavide olumlu sonuçlar veren bitki kürlerine şu örnekleri verebiliriz:

  • Yavşan otuyla kedi otunu eşit oranlarda kaynamakta olan su içinde çay demler gibi yirmi dakika boyunca demleyin. Demlenen karışımı süzerek bir sürahiye veya kavanozun içine alın ve bir çay kaşığı balla karıştırın. Şurup kıvamında olan bu karışım her gün yemekten sonra iki çorba kaşığı civarında yenilir.
  • Şurup yapılan yavşan ve kedi otunun posasının içine bir tutam pelit otu karıştırılarak limon suyu eklenir ve macunumsu bir kıvam alana kadar iyice yoğrulur. Daha sonra elde edilen hamur minik düğmeler halinde şekillendirilir. Hap boyutlarında olan bu macun her gün aksatmadan belli zaman aralığında toplam üç adet yenilir. Bu kürü kullanırken tok karnına olmanız önemli bir ayrıntıdır.
  • Bir tutam oğul otunu bir veya iki fincan civarında suyun içinde kaynatıp daha sonra süzün. İçine sirke ilave ettiğiniz bu karışımı dilendirin. Bu kür her öğün arasında bir fincan içilmelidir.

İyi Gelen Şeyler

Kalp kapakçık hastalıklarına bitkisel tedavi yöntemi olarak iyi gelen şifalı otlar ve bitkiler arasında ilk sıraları çörek otu ve zencefil almaktadır.  Bilhassa çörek otuyla zencefil hem kalp kapaklarını hem de kalp kasını güçlendirmektedir. Üst sınır konulmadan istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Bunun yanında lif oranı yüksek olan meyve ve sebzeler kalp kası ve kapakçıklarıyla ilgili olan rahatsızlıkların tedavisine büyük oranda destekler sağlamaktadır. Balık ve enginar haftada birer gün sofranızda yer vermeniz gereken faydalı gıdalardandır.

Bunun yanında mevsiminde siyah çekirdekli üzüm, nar, kivi gibi vitamin açısından zengin gıdalar tüketmeniz kapakçık sorunlarınızın tedavisinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Sarımsak, havuç, semizotu, ayşekadın fasulye, bol oranda yeşil salata, limon, kırmızıbiber, tarçın, zerdeçal, domates kalp kapakçıkları sağlığınız konusunda sürekli tüketilmesi gereken gıdalar arasında yerini almaktadır. Hayatınızda mümkün olduğu kadar tuzu ve şekeri çıkarmanız gerekmektedir. Bunun dışında hafif egzersizler, psikolojik olarak sağlıklı bir yaşam, sağlıklı beslenme, alkolsüz ve sigarasız bir hayat tarzı uygulanmakta olan tedavinin sürecinin oldukça kısaltacaktır.

Kalp kapak hastalıklarında kalsiyumun fazla alınması bazı durumlarda faydadan çok zarar vermektedir. Sağlıklı olarak beslenseniz bile her şeyin fazlası zarar verir. Bunu unutmamanız, çok fazla yemek yerine sık aralıklarla az miktarda yemek yemeye önem verin. Tansiyon, kortizon veya şeker gibi rahatsızlıklarınız varsa bir an önce tedavi yoluna gitmelisiniz1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.