Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir ve Hangi Kola Ağrı Vurur?

İnsan kalbinin çalışabilmesi için kan pompalaması gerekmektedir. Koroner damarların tıkanması sonucunda kan pomplayamaması nedeniyle kalp kasında hücre ölümü olur.

Kalp Krizi

Kalp kasının dokusunda bulunan hücrelerin canlı kalabilmesi için kan ulaşması gerekmektedir. Koroner damarlar sayesinde kas dokusunun oksijenli kan pompalanması sağlanacaktır. Bazen yüksek kolesterol gibi nedenlerden dolayı damar içerisinde plak oluşmasına neden olacaktır. Bunun sonucunda da giderek azalan kan akışı damarın tamamen tıkanması sonucunda gerçekleşmeyecektir. Kalp kasına sağlıklı kan ulaşamadığı içinde kalp krizi meydana gelecektir. Bu kriz sadece kalbe değil, birçok organa hasar verecektir. Plak zaman içerisinde oluşmaya başlayacaktır. Kişinin sigara kullanımı, sağlıksız beslenme, egzersiz eksikliği ya da stres sebebi ile zaman içerisinde plakların koroner damar içerisinde birikmesi sonucunda kan akışı yavaşlayacaktır. Çoğu kişilerde kalp krizi aylar öncesinde ya da haftalar öncesinde belirti vermeye başlayacaktır. Bu belirtileri dikkat eden bir kişi kardiyoloji doktoruna muayene edilmesi sonucunda kalp krizini önleyebilir. Belirtiler çoğu kişi tarafından dikkate alınmaması nedeniyle kan akışı sağlanamadığından dolayı kalp krizi meydana gelecektir.

Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizi belirtileri her insanda değişiklik gösterecektir. Kimi insanda çok şiddetli belirtiler olurken, kimisinde ise herhangi bir belirti vermeden ani gelişen kalp krizi yaşanacaktır. Daha çok ailesinde kalp krizi öyküsü olan kişilerin düzenli olarak kalp muayenesi olmaları gerekmektedir. Ayrıca fazla kiloya sahip olan kişilerin hayatı içerisinde bu kiloları sonucunda kalbinin daha hızlı çalışmasına neden olacağından, kişilerin mutlaka hayatı içerisinde içerisinde kalp sağlığı için yazacak olduğumu belirtilere sahip olması sonucunda bir an önce doktora giderek muayene olması kalp sağlığı açısından çok önemli olacaktır.

  • Göğüs ağrısı;
  • Mide bulantısı;
  • Mide yanması;
  • Karnın üst kısmında meydana gelen ağrı;
  • Mide ekşimesi;
  • Kusma;
  • Halsizlik ve geçmek bilmeyen yorgunluk;
  • Nefes darlığı;
  • Omuzlarda ağrı;
  • Boyun ve çenenin ağrıması.

Nefes darlığı kişilerde herhangi bir eylem içerisinde ve efor harcaması durumunda meydana gelmeyecektir. Daha çok kişilerin hiçbir ey yapmadan oturdukları ve de dinlendikleri sıra içerisinde de çıkacaktır. Kalp damarlarının tıkanmaya başlaması ve kan akışını tam olarak sağlamamaya başlaması sonucunda kişilerin çoğunda terleme meydana gelecektir. Bu terleme bir anda olacaktır. Soğuk bir şekilde olacak ve herhangi bir aktivite yapmaması durumunda da terlemesi söz konusu olacaktır. Hayatı içerisinde baş dönmeleri yaşayabilir. Bu belirtiler kalp krizinin nedenleri arasında olup sıklıkla kişilerin özellikle de kış ayları içerisinde olması durumunda grip hastalığına benzetmeleri nedeniyle de ciddiye almayacakları belirtiler arasında olacaktır.

Bazı kişilerde ise koroner damarların tıkanmaya başlaması durumunda hiçbir şekilde bir belirtisi olmadan damar tıkanacak ve bunun sonucunda da insanlarda kalp krizinin olmasına neden olacaktır. Kalp krizi aniden hızlı bir şekilde gelişecek ve kişinin yaşamını da tehlikeye atacaktır. Eğer ki kalp krizi daha önceden herhangi bir belirti vermeden olduğu zaman buna sessiz kalp adı verilmektedir.

Herhangi belirti olmasa da erkeklerin 45, kadınların ise 55 yaşından sonra ki dönemlerde ailesinde kalp krizi öyküsü olan ve sigara kullanan kişilerin muayene olmak amacıyla doktora gitmeleri gerekmektedir.

Kalp Krizi ve Kol Ağrısı

Kalp krizi öncesinde birçok kişinin kollarına yayılmakta olan ağrılar meydana gelecektir. Bu ağrı daha çok sol tarafta hissedilecek olsa da genellikle kadınlarda sağ kollarında da hissetmeleri mümkün olacaktır. Kola kan akışı sağlamakta olan damarlarda yeteri miktarda kan akışının olmaması durumunda kollara yayılmakta olan ağrı meydana gelecektir. Bu ağrı omuzlardan başlayacak ve kola vuracaktır. Zaman içerisinde ise kola vuran ağrı parmaklara kadar yayılacağı da bilinmektedir. Birçok kişi hayatı içerisinde kalp krizi geçirmeden hemen önce, sol ya da sağ kollarında bazılarında da her iki kollarında da parmaklarına kadar inen ağrı ve uyuşukluk hatta karıncalanma da meydana geldiği söylemektedir. Özellikle de uyuşma meydana geliyorsa bu durumda kişiler bir an önce vakit kaybetmeden doktorlarına gitmeleri gerekmektedir. Sol ya da sağ kol uyuşmaları ve göğüs bölgesinde oluşan ağrının nedeni genellikle kalbi beslemekte olan koroner damarların tıkanması sonucunda meydana gelecek insan yaşamın tehdit etmekte olan kalp krizinin habercisi olabilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.