Kalp Krizi Sonrası Oluşacak Sorunlar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanların yaşamını tehdit eden kalp krizi, sağlıksız beslenme gibi birçok nedenden kaynaklanmaktadır. Kalp krizi birçok hasara neden olması ile bilinen sağlık sorunudur.

Kalp Krizi Sonrası

Her yıl milyonlarca insan kalp krizi geçirmektedir. Bu nedenle yaşamını yitiren birçok kişi vardır. Kalp krizi bir kere yaşanması durumunda kalp kasına oksijen taşıyan damarın tıkanması sonucunda gelişecek ve o bölüm oksijensiz kalması nedeniyle oluşan hücre ölümü neticesinde de kalp krizi meydana gelecektir. Kalp krizi sonrasında için sürekli olarak kan pompalamakta olan oksijen bakımından zengin olan kanı kalp kasına iletmemektedir. Bu durum koroner damarların tıkanması sonucunda kalbe kan ulaştıramaması neticesinde olur. Kolesterol ya da tansiyon gibi hastalıklar sonucunda arterler daralacaktır. Kan akışı sağlanamayacaktır. Damarların tıkanmasına neden olan sıklıkla yağ maddesi ya da kalsiyum birikmesi sonucunda plak oluşması nedeniyle tıkanma olur. Kalp damarlarına plak nedeniyle tıkanması sonucunda oksijenli kan ulaşmaması durumunda dokuların ölümü meydana gelecektir. Bu durum da kalıcı bir hasarın oluşmasına neden olur. 

Kalp krizi geçiren bir insanın emeklilik hakkı bulunması durumunda, normal emekli olabilir. Bunun için 25 yılı doldurmaları gerekmektedir. Fakat kalp krizi sonrasında hastaya %60 oranında kişinin çalışma gücü bulunmayan kişiler malulen emeklilik hakkı kazanacaktır.

Kalp Krizinden Sonrası Oluşan Hasar

Kalbin aynı anda kasılmakta olan iki tane odacığı bulunan bölümden oluşmaktadır. Kalbe dönen kanın bu odacıklara yönlendirilecek olan ayrı iki tane küçük odacığı da vardır. Kalp kan pompaladığı zaman bunu sağlayacak boşluklar ventriküler olmaktadır. Kalp krizi sonucunda kalbin bu bölümlerinin oksijensiz kalması sonucunda kişilerde kalbin bölümlerinde hücre ölümünün olması gerçekleşecektir. Bu durum içerisinde kişilerde kalp yetersizliğinin oluşmasına sebep olacaktır. Kalp kendisine gelen kanı akciğerler başta olmak üzere bütün vücudun sağlıklı olması için organlarına kan pompalaması gerekmektedir. Kanı pompalamakta eğer ki yetersizlik olması durumunda kalp kasılırken bu kasılmanın güçsüz olması durumunda tam olarak kan pompalamaz.

Kalp krizinden sonra meydana gelebilecek olan kalp yetersizliği sonucunda kişilerin kalp dokusu ve organlara gelen kan akışı azalacaktır. Bu durum içerisinde kişilerin kalp duvarları kalınlaşmaya başlayacaktır. Vücudun çalışmasını sağlayacak olan hayati önem taşımakta olan organlara kan taşıma görevini tam olarak yapamayacaktır. Kalp yeterli miktarda kan pompalamaması ve akciğerlere yeterli miktarda oksijen ulaşamaması durumunda, ciğerlerde su toplanmasına neden olacaktır.

Kalp krizi geçiren bir kişinin öncesinde ve sonrasında yorgunluk meydana gelecektir. Kişilerin sağlıklı bir hayata ulaşabilmeleri için anjiyo ya da bypass olması halinde var olan yorgunluk daha uzun sürecektir.

Kriz geçiren sonucunda anjiyo ya da bypass ameliyatı olan bir kişinin cinsel hayatına bir süre ara vermesi gerekmektedir. Krizden ya da ameliyattan sonra 6-8 hafta boyunca cinsel yaşamınızın olmaması ve bu konuda çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu konuda en iyi bilgiyi doktorunuzdan alacaksınız. Bypasstan sonra ise bu durum biraz daha uzun sürecektir.

Kalp Krizi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok kalp krizi geçiren insanın psikolojik sorunları sıklıkla meydana gelecektir. Kişinin tedavisi içerisinde bypass ya da anjiyo olan bunun sonucunda kişilerde bir psikolojik sorun, depresyon ya da anksiyete gerçekleşebilmesi mümkün olacaktır. Anjiyo sonrasında kişilerin tekrar kalp krizi geçirme riski olacaktır. Bu durum insanların hayatı içerisinde  psikolojik sorunların olmasına neden olur. Bu durum içerisinde halsizlik olmasına neden olacak ve tekrardan kalp krizi riski olacağı düşüncesi ciddi sorunların olmasına neden olur.

Kalp krizi geçiren bir kişinin bypass ameliyatı olacağı karar verilmesi durumunda hastanın ameliyattan uyanamama ihtimali konusunda endişeleri olacaktır. Bu durum psikolojik olarak sizi gerecektir. Ve bunun sonucunda stres yaşamanıza neden olur. Stres ise kalbin en büyük düşmanlarından bir tanesi olmaktadır. Bypass ameliyatı genel anestezi altında olur hasta uyutularak bypass edilir. Anjiyo ise lokal olarak uyuşturularak yapılacaktır.

  • Kilo verme;
  • Diyet;
  • Yüksek tansiyon, kolesterol yükselmesi engellenmelidir;
  • Stresten ve yorucu işlerden uzak durmak.

Hareketsiz bir yaşama asla devam etmemeleri gerekmektedir. Bypass ya da anjiyo sonrasında düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekmektedir. Sigara ve alkol tüketiminden uzak durmak kalp sağlığınız açısından çok önemli olmaktadır.

Kalp Krizi Sonrası Diyet

Kalp krizi sonrasında çok dikkatli beslenmek gerekmektedir. Zararlı gıdalar asla tüketilmemeli ve daha çok karbonhidratlı besinler tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle de anjiyo ya da bypass sonrasında 1100 kalori ilk aylar içerisinde almalı daha sonrasında ise 2200 kaloriyi geçmeyecek diyete girmeleri gerekmektedir. Diyet listesi sizlere doktorunuz tarafından ya da diyetisyeniniz tarafından verecektir.

  • Bitkisel yağ;
  • Deniz ürünleri;
  • Yüksek lif içeren yeşil sebzeler;
  • Kepekli ürünler;
  • Şekerli olmayan meyveler;
  • Yağsız süt.

Kalp krizi yaşamı tehdit eden riskli bir durum olması nedeniyle bundan sonra ki hayatı içerisinde çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Özellikle tuz artık tüketmemeleri gerekmektedir. Yüksek kolesterol olmasına neden olan ve tansiyonu yükseltmesine neden olan yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durmaları gerekmektedir. Hayvansal yağlar, yağlı et, karaciğer sakatat gibi yiyeceklerden uzak durmalısınız. Tereyağı, işlenmiş gıdalar, hazır yemek, yüksek kalorili yiyecekler kalp sağlığına çok zararlı olmaktadır. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.