Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir ve Sağ Kolu Etkiler Mi?

Kalbi beslemekte olan damarlardan birinin tıkanması sonucunda kalp krizi yaşanacaktır. Bu tıkanıklık zaman içerisinde olacağından hastanın dikkat etmesi durumunda kalbinde sorun olduğunu anlar.

Kalp Krizi

Kalp krizi en çok insan hayatını kaybetmesine neden olan ciddi bir hastalık olmaktadır. Kalp krizi geçiren bir kişinin atardamarlarında plak oluşumu nedeniyle tıkanma zaman içerisinde oluşur. Bu tıkanma neticesinde kalbe kan akışının gitmesi azalacaktır. Zamanla tamamen atardamarın tıkanması sonucunda kan kalp kasına hiç ulaşamayacaktır. Bu durumda da kalbin kası ölmeye başlayacaktır. Kalp krizi geçirilmeden önce damarın tıkanık olması sonucunda bir takım belirtiler hastanın vücudunda oluşmaya başlayacaktır. Bu vücudun kalp damarının tıkanması sonucunda ciddi oranda belirtiler başladığı zaman kişilerin sıklıkla kalp hastalığını düşünmek yerine grip belirtilerine de benzemekte olduğundan grip yaşadığını düşüneceklerdir. 

Kalp krizi çok ciddi bir durumdur. Kişiye bir an önce müdahale edilerek, hastaneye kaldırılması gerekmektedir. Gizli kalp krizi, ani kalp krizi gibi değişik türleri olmaktadır. Ani kalp krizi kişinin bilincinin kapanacak olduğu ve çok kısa süre içerisinde kalbinin durmasına neden olacak bir krizdir. Gizli kalp krizi ise herhangi bir belirti vermeden kişinin koroner damarlarında tıkanma oluşmasına ve sonucunda kalp krizi meydana gelecektir.

Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizine neden olabilecek birçok durum vardır. Bunun sıklıkla kolesterol ve yüksek tansiyon hastalarında görülmektedir. Ayrıca kişilerin hayatı içerisinde sigara gibi kötü alışkanlıklarının olması durumunda da damar tıkanıklığının oluşması mümkündür. Bu durumda damar içerisinde plak birikimi olacaktır. Ateroskleroz adı verilen bu durum kan pıhtılarının oluşmasına ya da damarın yırtılmasına bile neden olacak bir durumdur.

  • Yorgunluk;
  • Mide yanması;
  • Sindirim problemleri;
  • Kusma;
  • Göğüs ağrısı;
  • Sol ya da sağ kola yayılan ağrı;
  • Nefes darlığı.

Damarın tıkanması sonucunda bazı kişilerde aylar öncesinde belirti olmaya başlayacaktır. Sıklıkla kişilerin göğüs ağrısı şikayetleri olmaktadır. Göğüs ağrısının sadece lokal bölge içerisinde olmayacağını bilmesi gerekmektedir. Bunun dışında hastanın ağrısının omuzlara yayılması ve sırtına da yayılması beklenmektedir. Daha sonrasında ise hastanın boynuna ve çenesine de yayılacak olan bu durum birçok kişinin diş ağrısı gibi şiddetli ağrısının olmasına neden olacaktır.

Ağrının birkaç dakika süreceği daha sonradan kendiliğinden geçeceği ve bir süre sonra tekrardan olacağı görülmektedir.

Kalp krizi esnasında yaşanacak olduğu zaman kişilerin sıklıkla solunum problemleri yaşaması söz konusu olacaktır. Bu durum içerisinde nefesleri kesilecek gibi olur ve derin nefes alamazlar. Nefes darlığı daha sıklıkla kişilerde damar tıkanıklığı olması sonucunda göğüs ağrısından daha önce oluşacaktır.

Hastalığı yaşamakta olan kişilerde sıklıkla midesinde sorunlar oluşacaktır. Karın bölgesinde şiddetli ağrıların olması ve kişinin hazımsızlık yaşaması problemleri de sıklıkla görülecektir. Mide ağrısına eşlik edecek olan bir durum ise kusmaktır.

Kişilerin üst karın bölgesinde ciddi oranda bir ağrının oluşması meydana gelir. Bu ağrı göğüs kafesinin biraz altında olacak ve mide yanması mide ekşimesi de buna eşlik edecektir

Kalp Krizinde Sağ Kol Ağrısı

Kişilerin göğüs ağrısı olmaya başladığı zaman bu ağrı vücuda yayılacaktır. Sıklıkla sol tarafa yayılmış olsa da, kişilerin sağ tarafında da ağrı ya da uyuşma hissi oluşması mümkün olmaktadır. Erkeklerde daha çok sol kolda bu ağrı hissedilecektir. Kadınlarda ise kalp krizine neden olacak koroner atardamarların tıkanması sonucunda belirtiler oluşmaya başladığı zaman kadınların hem sağ kollarında hem de sol kollarında bu ağrıyı hissetmeleri mümkün olacaktır. Bu ağrının kronik olmayacağını ve zaman zaman kendisini hissettirecek, daha sonradan ise yok olacaktır. Sık sık tekrar edecektir. Sağ kolda oluşan ağrı sonucunda birçok kişinin sadece sağ omuz, sağ kol ağrısı ile kalmayacaktır. Karıncalanma hissi ve uyuşuklukta görülecektir. Bu ağrının zaman içerisinde parmaklara kadar inecek olması nedeniyle kişilerde kalp krizi geçirme riskleri olması durumunda ve bu belirtileri yaşayanların bir an önce hastaneye gitmesi gerekmektedir. Daha çok kilolu insanlarda ve hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan, sigara kullanan, kolesterolü yüksek kişilerde olma ihtimali her zaman için bulunmaktadır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.