Kalp Yetersizliği Nasıl Anlaşılır ve Belirtileri Nelerdir?

Koroner damar tıkanıklığı, kalp krizi ya da yüksek tansiyon hastalığı gibi nedenlerden dolayı kalp kası yeterli miktarda kan pompalayamaması sonucunda meydana gelecek bir hastalıktır.

Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliğinin meydana gelmesi sonucunda bazı kişilerde belirtiler ortaya şiddetli bir şekilde ya da hafif bir şekilde çıkacaktır. Bazı insanlarda ise kalp yetmezliği oluşması durumunda herhangi bir belirti ortaya çıkmaması da söz konusu olabilir. Hastalığın önlenmesi için kişilerin her zaman sağlığına dikkat etmeleri ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri gerekmektedir. Birçok hastanın beslenmesi daha iyi olmalı, kalp ve damar sağlığına iyi gelecek gıdalar tüketmesi, yemeklerinde tuz miktarını olabildiği kadar azaltması gerekmektedir. Sigara kalp ve damar sağlığına son derece zararlı olması ile bilinmektedir. Bu nedenle de kişilerin herhangi bir şekilde sigara kullanmamaları, içilen ortamlarda da bulunmamaları gerekmektedir. Kişilerin vücudunda sıvı birikmesi olacağı için su tüketimini 2 litre ile sınırlandırmaları gerekmektedir.

Kalp sorunları yaşamakta olan bir kişinin kalp yetmezliği oluşması durumunda kişilerin diyet yapması tavsiye edilmektedir. Kalp yetmezliğini önlemek amacıyla tuzu sınırlandırması gibi aynı zamanda da şeker tüketimini de azaltmaları gerekmektedir. Kişilerde her zaman için stres kan basıncının artmasına neden olacak ve bu durumda da kalp sağlığına neden olacak bir durum olacaktır. Aşırı kilolu olan kişilerin kalbi her zaman için daha fazla çalışacaktır. Bu nedenle de kişilerin aşırı kilolarından kurtulmaları gerekmektedir.

Kalp Yetmezliği Belirtileri

Kalp yetmezliği sistolik kalp yetmezliği yani sol taraflı kalp yetmezliği olarak sol ventirikül güç kaybetmesi sonucunda kalp kan pompalamasında sorun oluşması neticesinde ortaya çıkacaktır. Bu durumda dokularda sıvı birikmesi meydana gelecek ve akciğerlerde pulmoner ödem oluşması sonucunda şişme oluşur ve sıklıkla karın içinde asit birikimine de neden olacak bir durumla kişi karşı karşıya kalacaktır. Eğer ki kalp yetmezliği sağa doğru olması durumunda Diyastolik kalp yetmezliği meydana gelecektir.

Kalp daha kalınlaşacak ve sertleşecektir. Bunun olması sonucunda sol ventrikül yeterli miktarda kanla doldurulamayacak ve pompalama gücünde azalma meydana geleceği için kan dolaşımı azalacaktır. Belirtiler olamaması durumunda kişilerde sıklıkla gizli kalp sorunu ortaya çıkacaktır.

  • Gece uyku kalitesinde bozulma;
  • Terleme;
  • Yüksek tansiyon;
  • İştah kaybı;
  • Baş dönmesi;
  • Burun kanaması;
  • Uyku apnesi.

Nefes darlığı (dispne): Kalp yetmezliği meydana gelmesi sonucunda semptomları arasında kişilerde akciğerlerine kalp oksijenli kan taşımaması durumunda akciğerlerde oluşan hasar nedeniyle kişilerde solunum engellenmesi görülecektir. Bu daha çok kişilerin herhangi bir hareket etmesi durumunda ya da dinlenmesi sırasında da yaşanacaktır. Bu kişilerde hastalığın derecesi artması sonucunda uyudukları zaman bile nefes darlığı ortaya çıkacaktır.

Yorgunluk: Hastaların en büyük şikayetleri arasında yorgunluk gelmektedir. Kalp tüm vücudun ihtiyacı kadar kan pompalayamadığı zamanlarda yorgunluk ortaya çıkacaktır. Bunun sonucunda kalbin diğer organlara yeterli miktarda kan akışı sağlayamaması sonucunda kişilerde dinlenmelerine rağmen ciddi bir yorgunluk ortaya çıkacak ve kendilerini zayıf hissedeceklerdir. Bu yorgunluk merdiven çıkmak ya da herhangi bir eşya taşıyacakları zaman hastalığın derecesi artması durumunda yürümelerinde bile ortaya çıkacak ciddi bir durum olacaktır.

Kronik öksürük veya hırıltı: Akciğerlerde sıvı birikmesi sonucunda, kanımsı ve rengi pembe olan balgam her öksürme sırasında meydana gelecektir. Eğer ki hastalığın derecesi artması durumunda bu öksürük kronik bir hal alacaktır. Ayrıca burunlarından kişiler nefes alırken ciğerlerinde hırıltı olmasına da neden olur.

Hızlı veya düzensiz kalp atışları: Kalp vücudun her tarafında kan pompalaması gerekmektedir. eğer ki kanı tam olarak pompa edememesi durumunda kişilerin kon pompalama yeteneğinde azalma meydana gelmesi durumunda kalp daha hızlı atmaya başlayacaktır. Hastaların kalplerinde çarpıntı meydana gelecek ve düzensiz bir atış hızı olacaktır. Ritmik olmayan bir kalp atışı da meydana gelir. Bu sıklıkla kişilerin göğüs kafesinde kalbin çok hızlı atması sonucunda vuruşlar hissedilecek ve nabız değerleri çok yüksek olacaktır.

Zihinsel karışıklık veya bozuk düşünme: Beyinde kan akışının azalması sonucunda kişilerin farkında olabileceği ya da çevresinde ki kişilerin de fark edecek olduğu bir hafıza sorunları yaşamasına neden olacaktır. Daha çok sodyum maddesinin anormal seviyelerde olması sonucunda meydana gelecektir.

Sıvı oluşumu ve şişme: Daha çok böbreklere kan akışının kısıtlanması durumunda böbreklerde tuz ve su tutulmaması durumunda hormonlar üretilecektir. Bu durumda da çoğu kalp yetmezliği yaşamakta olan kişilerin ayak bilekleri, bacaklarında ve karınlarında su birikmesi nedeniyle şişme meydana gelecektir.

Kilo alımı: Kişilerin iştah kaybının olmasına neden olacaktır. Fakat buna rağmen vücutta sıvı toplaması sonucunda kişilerin çok hızlı bir şekilde kilo almasına neden olacaktır.

Kalbin kan pompalama gücü kaybetmesi durumunda kan yedeklemesi söz konusu olacaktır. Bu durumda kişilerin hayatı içerisinde sürekli nefes nefese kalacaktır. Kişilerin hamilelikte yaşaması durumunda ise bu belirtileri daha şiddetli bir şekilde yaşaması da söz konusu olacaktır. Bu belirtiler ortaya çıkması durumunda,1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.