Koroner Anjiyografi Nasıl Yapılır ve Komplikasyonları Nelerdir?

Kalp ve damar hastalıklarına sahip olan hastaların bütün tetkikler yapılmasının ardından hastaların tanısının kesin olarak konulabilmesi için koroner anjiyografi yapılarak tanı konulacaktır.

Koroner Anjiyografi

Koroner Anjiyografi Görüntüsü

Kalp ve damar hastalıklarına sahip olan kişilerin yapılan tetkikler sonucunda koroner anjiyografi ile damarların görüntülenmesi istenebilir. Bu nedenle de sıklıkla hastalara koroner anjiyografi nedir sorusu akıllara gelmektedir. Kalbi beslemekte olan birçok damar bulunmaktadır. Damar hastalıklarına sahip olan kişilerin damarlarının görüntülenmesi için gerçekleşecek bir görüntüleme yöntemi olmaktadır. Kalp ve damar hastalarının damarlarında sorun olup olmadığını anlamak için yapılacak bir görüntüleme tekniği olmaktadır. İşlemin yapılması damaların kalbi beslemesi yetersiz olması durumunda tanı konulması için gerçekleşecektir. Kalp damar hastalığı sonucunda kalp kası yeterli miktarda beslenemeyecek ve hastanın şikayetleri de ortaya çıkacaktır. Bu durumda hastanın doktor gözetimi altında damarlarının anatomisine bakılması için koroner anjiyografi yöntemi uygulanmaktadır.

Koroner anjiyografi yapılması için kardiyoloji uzmanı ve ekibi ile birlikte hastane kliniğinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Koroner anjiyografi işlemi gerçekleşmesi ortalama olarak 5 ile 10 dakika arasında değişen bir süre içerisinde normal şartlar altında yapılacaktır.

koroner anjiyografi raporu yapılan işlem sonrasında doktor tarafından verilecektir. Bu rapor hastayı bilgilendirme amaçlı olacaktır. Sonuç hakkında gerekli bilgiyi her zaman için doktorun vereceği için uygun raporu da doktor tarafından düzenlenmelidir.

Koroner Anjiyografi Yapım Aşamaları

Koroner anjiyografi sadece hastaların damalarının anatomisini görüntülemek için gerçekleşecek olan bir yöntemdir. Bir ameliyat türü olmamaktadır. Kalp ve damar hastalığından şüphelenmekte olan ve hastaların daha önceden girişimsel olmayan yöntemler EKG, EKO ya da ekokardiyografi yöntemi çekilmesine rağmen damarlarında anormallik olduğundan şüphelenen hastalara gerçekleşecek bir görüntüleme tekniği olmaktadır. Koroner anjiyografi şu durumlarda istenecektir:

  • Daha önce kalp krizi geçirenler;
  • Kalbi duranlar;
  • Koroner arter hastalığına sahip olanlar;
  • Göğüs ağrısı yaşayanlar;
  • Damar ameliyatı olacak kişiler;
  • Ritim bozukluğu olanlarda;
  • Daha önceden stent takılanlar.

Göğüs ağrısından şikayetçi olan hastaların koroner anjiyografi istenmesi durumunda hastalarda koroner anjiyografi nedir sorusu sıklıkla akıllara gelmektedir. Koroner arter hastalığının gelişmesi ile birlikte görüntüleme tekniği olarak uygulanacaktır.

Koroner anjiyografi öncesinde hastanın mutlaka diğer tetkikler yapılması gerekmektedir. Hastanın görüntüleme işlemini gerçekleştirmeden öncesinde mutlaka 6 saat boyunca aç kalması istenecektir. 1 hafta içerisinde sigara içmemesi ve alkol almaması gerekmektedir. Hastanın dinlenmiş olması ve yorgun olmaması da çok önemlidir.

Hastalara uygulanacak olan bu yöntem ameliyat türü olmayacaktır. Daha çok selektif koroner anjiyografi yöntemi uygulanması görüntüleme sistemleri uygulanarak yapılacaktır. Bunun için yapılacak işlemin kateter laboratuvarı içerisinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Bunun için gerçekleşecek olan işlem kasık damarları, el bileğinde bulunan damarlarından ya da kol damarlarından gerçekleşecektir. Bu yerlerde bulunan ve kalbe kadar ilerleyecek olan damarlarda kateter ile birlikte kalbe kadar ilerlemesi ile görüntüleme testi gerçekleşecektir.

İşlem sırasında lokal olarak bölge uyuşturulacaktır. Bu nedenle de hastanın herhangi bir ağrı hissetmemesi de mümkündür.

Kalbe ulaşacak olan damarların görüntülenmesi için doktor tarafından özel bir madde gerekli görülen damarların birinden opak madde verilecektir. Bu madde Kontrast madde ismi verilmektedir. Kalp damarlarının görünmesi için bu madde sayesinde gerekli olan görüntüleme yapılacak ve kalbin anatomisine bakılacaktır.

Koroner Anjiyografi Riskleri

Girişimsel bir işlem olmaktadır. Bu hastalarda kalp damarlarının görüntülenmesi ve normal olup olmadığını anlamak için uygulanacak bir yöntem olarak bilinmektedir. Riskleri az olsa bile tamamen risksiz bir görüntüleme tekniği değildir. Bazı hastalarda işlem sırasında ölüm, felç kalma ve kalp krizi geçirme ihtimali çok az bir ihtimal olarak bilinse de hastalarda görülmektedir. Daha çoğunlukta Koroner Anjiyografi sırasında gerçekleşecek riskler arasında damarları görüntüleyebilmek için verilen maddenin alerji yapması olarak bilinmektedir. İşlem sırasında damarlarda bazı sorunların gelişmesi de görülebilir. Bunlar arasında fistül oluşma riski ve hematom görülmektedir. Çok nadiren damarlardan enjekte edilen madde sonucunda hastalarda böbrek yetmezliğinin olduğu da görülmektedir.

En sıklıkla karşılaşılan komplikasyonlar arasında kasık damarlarından yapılan işlem sonrasında görülmektedir. Gelişecek risklere hemen müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de hastanın 2 ile 6 saat arasında değişen bir süre içerisinde gözetim altında tutulması gerekmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.