Paroksismal Artial Taşikardi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Paroksismal atriyal taşikardi düzensiz kalp atışının görülmekte olduğu Kalbin çok hızlı bir şekilde atmaya başladığı ve aniden de durduğu anormal bir durum olmaktadır.

Paroksismal Taşikardi

Kalp atışının normal değerleri olan bir dakika içerisinde 60 ile 100 arasında olması gerekiyorken, bir anda aniden başlayan kalp atışı bir dakika içerisinde 130 ile 230 arasında değişen bir durum olmaktadır. Bebeklerde ve çocuklarda görülmesi sonucunda 100 ile 130 arasında olması gerekiyorken, Paroksismal atriyal taşikardi yaşamakta olan bir çocuğun kalp atışları 220’den daha yüksek olacaktır. Daha çok bebeklerde ve çocuklarda en yaygın şekilde görülecek bir hastalıktır.

Hastalık çoğu durumlarda kişilerin hayatını tehlike içerisinde olmayacak ve rahatsız etmeyecektir. Fakat bazı durumlarda ise çocukların ya da bebeklerin hayatını tehlikeye atacak ciddi bir durumun oluşmasına neden olacak kadar hızlı kalp atışlarının olmasına neden olacaktır.

Paroksismal Artial Taşikardi

Paroksismal atrial taşikardinin nedenleri arasında atriyumdan başlamakta olan elektrik sinyalleri düzensiz bir şekilde oluşması sonucunda ortaya çıkacaktır. Bu durum sonucunda sinüs düğümleri etkilenecek ve bunun neticesinde de kalp atışları çok hızlanacaktır. Böylece vücudun geri kalanına kan pompalaması durumunda kalbin yeterli miktarda kan ile dolmaması ve atması sonucunda meydana gelecektir. Bunun sonucunda da kişilerin vücudu yeterli miktarda kan ve oksijen alamamasına neden olur.

Bu rahatsızlık, kadınlarda erkeklerden daha çok görülmesi ile bilinmektedir. İnsanların duyguları da Paroksismal Artial Taşikardi oluşumunda çok etkili olmaktadır. Aşırı miktarda kafein içilmesi ya da alkol tüketilmesi sonucunda da gelişeceği gibi aynı zamanda da kişilerin ailesinde bulunan üyelerin kalp krizi öyküsü ya da mitral kapak hastalığı yaşaması gibi kalp hastalıkları olması durumunda risk altında olacaksınız. Ayrıca doğuştan kalp hastalığı yaşamakta olan çocuklarda da yüksek oranda görülmektedir.

Hastalığın bazı belirtileri de bulunmaktadır. daha çok bu hastalığın aniden hızlı bir şekilde kalp atışının artması sonucunda kişilerde şu belirtiler ortaya çıkacaktır.

  • Çok hızlı kalp çarpıntısı;
  • Baş dönmesi;
  • Göğüs ağrısı;
  • Solunum problemleri;
  • Kalp durması;
  • Bilinç kaybı.

 Kalp atışında oluşan bu anormal derece de hızlanma sonucunda kalp zarar görme riski her zaman için bulunacaktır. Hastalığın birçok komplikasyonları bulunmaktadır. Bu kişilerin kalp krizi geçirmeleri, felç geçirmeleri ya da kan pıhtısı oluşması gibi ciddi durumlar olabileceği gibi nadir de olsa kalp yetmezliği ya da kardiyomiyopati gelişebilir. 

Paroksismal Artial Taşikardi Tedavisi

Aniden başlamakta olan Paroksismal Atriyal Taşikardi insanların endişeye kapılmasına neden olacaktır. Bu durum içerisinde kardiyoloji doktoruna gitmeleri gerekmektedir. Doktor tarafından ilk olarak fiziksel muayene yapılacaktır. Daha sonradan ise elektrokardiyogram (EKG) çekilecektir. EKG sayesinde kişilerin kalp ritmi ve elektiriksel aktivitesinin normal olup olmadığı ölçülecektir. Bazı durumlarda kişilerin göğsüne, kollarına ve bacaklarına bir takım elektrotlar bağlanacaktır. Bu test yapılırken birkaç saniye boyunca nefesinizi tutmanız ve daha sonradan da bırakmanızı isteyecektir. Paroksismal Atriyal Taşikardinin olup olmadığını EKG sonucunda hafif bir oynama sonucunda bile ortaya çıkacaktır. Kardiyoloji doktoru tarafından EKG sonucu değerlendirilecektir. Kalp atışının normalden hızlı olması ya da düzensiz olup olmadığı anlaşılacak ve bunun sonucunda da doktor teşhis koyması daha da kolaylaşacaktır.

Paroksismal Artial Taşikardi teşhisi konulması durumunda, çok ciddi komplikasyonların oluşmasına neden olacaktır. Fakat bazı kişilerde ise herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmayacaktır.

Bu tür durumlarda doktor tarafından kişilerin daha çok dinlenmesi tavsiye edilecek ve bir takım ilaçlar da reçete edilerek kişinin sağlıklı kalması sağlanacaktır. Vagus sinirin uyarılması sonucunda kalp atışının hızında yavaşlama meydana gelebilir . Bu nedenle de karotid sinüs masajı ya da boynunuza hafif bir şekilde basınç uygulamanız tavsiye edilecektir.

Doktor tarafından reçete edilecek olan ilaçlar daha çok kalp atış hızının anormal derece içerisinde olmaması sağlanmak amacıyla verilecek olan rythmol ya da tambocor ilaçları olacaktır. Ayrıca çarpıntınız olması durumunda hastaneye gitmeniz durumunda sizlere enjeksiyon yapılarak kalp atış ritminizin düzelmesi de doktor tarafından sağlanır.

Kişinin ayrıca yaşamında da bir takım değişiklikler yapması söz konusu olacaktır. Daha çok alkol tüketimini sınırlandırması, kafein ve çay içmeyi bırakmaları gerekmektedir. Bunun dışında kişilerin tütün ve tütün ürünlerini kullanmamaları da tavsiye edilecektir. Doktor tarafından önerilen bol bol dinlenmeleri tavsiye edilecektir. Sağlıklı beslenmeli, yağlı ve kolesterol bakımından yüksek beslenmeden vazgeçmesi gerekmektedir. Ayrıca kişilerin düzenli egzersiz yapmaları, bol sıvı tüketmeleri ve fazla kilolarını da vermeleri bu durumun önüne geçmekte kişilerin sağlığı açısından çok önemli olacaktır. Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.