Sinüs Taşikardi Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kalp atışının bir dakika içerisinde normalden çok daha hızlı bir şekilde atması sonucunda ortaya çıkan kalp atış hızı olmaktadır.

Sinüs Taşikardi

Yetişkin insanların kalp atışları bir dakika içerisinde 60 ile 100 arasında olması normal kalp atışlarına sahip olduğunu ifade edecektir. Sinüs taşikardisi, kişinin nabzının normalden daha da hızlı bir şekilde ve genellikle kalp atışının hızının dakika içerisinde 100 atıştan daha hızlı bir şekilde atması sonucunda meydana gelecektir. Sinüs taşikardisi yaşamakta olan bir kişinin bir dakika içerisinde kalp atışlarının 100 ile 180 arasında atması sonucunda sinüs taşikardi olarak adlandırılmaktadır. Kalbin elektrik sinyallerinin oluşmasını sinoatriyal düğümlerden kaynaklanacaktır. Eğer ki fazla bir şekilde oluşması durumunda elektrik sinyallerinde artış olacaktır. 

Taşikardi çeşitleri içerisinde en sıklıkla karşılaşılan taşikardi türü olmaktadır. Bu taşikardi sıklıkla nabız ölçümü sırasında meydana gelse de EKG testi sırasında teşhisini yapmak her zaman için mümkün olmayacaktır. Birçok doktor tarafından tanısını koyması zor olmaktadır.

Sinüs Taşikardi Tipleri

Üç farklı sinüs taşikardisi bulunmaktadır. Bu tiplerin patofizyolojisi, prognoz ve tedavi açısından farklılıklar gösterecektir. Hastalığın neden olduğu durumlarda farklı olması sonucunda kişilerin yaşam kalitesinin düşmesine neden olan bir rahatsızlık olmaktadır.

Yaş Aralığı Normal Değer
0 – 1 Yaş 100 – 160 Atış
1 – 10 Yaş 70 – 120 Atış
11 Yaşından Büyük Yetişkinlerde 60 – 100 Atış

Fizyolojik (Normal) sinüs taşikardisi: Spontan depolarizasyon hızının artmasının nedenleri arasında fiziksel aktivite sırasında, merdiven çıkarken, egzersiz yaparken, yokuş çıkarken ya da kişiler koşu yaparken, stres sonucunda ya da sinirlilik esnasında meydana gelecek bir artış olacaktır. Bu durumun beta adrenerjik reseptörlerinin uyarılmasına yol açan yol açan durumlar sonucunda meydana gelecektir. Bunun neticesinde de kişilerin otonom sinir sisteminde değişme neticesinde de oluşabilecek bir durumdur.

Gelişen Hastalıklar ve Kimyasal İlaçlar: Sinüs taşikardisine neden olan birçok hastalık ve kimyasal ilaçlar bulunmaktadır. Bu durum değişik hastalıkların oluşması sonucunda neden olacaktır. Daha çok kişilerde Konjestif kalp yetmezliği, Akciğer hastalığı olan (KOAH), yüksek ateş, geçirilen enfeksiyonlar, anemi, miyokardiyal iskemi, enfarktüs, pulmoner emboli, feokromasitom, hipertiroidi, hipovolemi, farmakolojik maddelerin kullanımı sonucunda da olacaktır.

  • Kişilerin sıklıkla çok fazla alkol tüketimi;
  • Amfetamin;
  • Kafeinli içecekler tüketmesi;
  • Antikolinerjik ilaçlar;
  • Beta adrenerjik agonistler.

Yukarıdaki durumlardan kaynaklı olarak kişilerde sinüs taşikardi gelişme riski bulunmaktadır. Kişilerin eğer ki herhangi bir hastalığının olması, herhangi bir madde kullanması sonucunda oluşabilir. Sinüs taşikardisi nedenleri ilk olarak bulunmalı ve tedavisi de nedenine bağlı olarak yapılması gerekmektedir.

Uygun olmayan sinüs taşikardisi: Fizyolojik sinüs taşikardisi ve hastalıklara bağlı olarak neden olan sinüs taşikardisi nedenleri olmaması durumunda ve herhangi bir sebep olmadan ortaya çıkan taşikardi olarak adlandırılmaktadır. Eğer ki uygun olmayan sinüs taşikardisi, normal taşikardi nedenleri ortadan kaldırılması durumunda teşhisi konulacaktır. Bu durum insanların hayatının yaşam kalitelerini düşürmekte olan bir neden olmaktadır. 

Sinüs Taşikardi Tedavisi

Panik atak hastası olan ya da kaygı bozukluğu yaşamakta olan kişilerin psikiyatri hastalıkları sonucunda bu hastalıkların belirtilerinden bir tanesi de taşikardi olmaktadır. Birçok kişinin yaşamakta olduğu panik atak sonucunda kişilerin sıklıkla kalp çarpıntıları olacaktır. Bu çarpıntı hastalığın belirtileri arasında olsa da kişinin kalp rahatsızlıklarının olmasına neden olacaktır.Panik atak sonucunda meydana gelecek olan sinüs taşikardisi sonucunda tedavisi kalp ile alakalı olmayacak ve panik atak tedavisinden kaynaklanacak olan ciddi bir rahatsızlık olacaktır.

Sinüs taşikardisi olması durumunda hastalığında baş dönmesi, göğüs ağrısı, baş ağrısı ve nefes darlığı gibi diğer belirtilerin de olacağı bilinmektedir.

Hastalığın tedavisi için her zaman kişilerin sinüs taşikardi sorunu olmasına neden olan, hastalığın tedavisi yapılmalıdır. Bunun için doktor tarafından gerçekleştirilecek EKG çekimi sonucunda, altında yatacak olan neden ortaya çıkarmak için başka testlerde yapılması gerekebilir.

Sağlıklı bir yaşam sürmeleri için günlük olarak her zaman için egzersiz yapmaları, temiz havada yapacak oldukları yürüyüş, gün içerisinde tüketecek oldukları kafein miktarının sınırlandırılması ve ayrıca siyah çay tüketimini de azaltmak gerekmektedir. Alkol tüketimi azaltılacak, sigara kullanımını kişinin bırakması ve sigara içilen ortamlarda bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca sinüs taşikardi oluşmasının nedenleri arasında uyku düzeni bozuk olan ve stresli bir yaşama sahip olan kişilerin de sıklıkla taşikardi yaşama gibi durumların da olduğu bilinmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.