Bebeklerde Kalp Yetmezliği Belirtileri ve Tedavi Aşamaları

Bebeğin anne karnında gelişimi sırasında miyokardin verimli bir şekilde çalışmasını engel olacak birçok durum bebeklerde kalp yetmezliğinin oluşmasına neden olacak ciddi sorunlardan bazılarıdır.

Bebeklerde Kalp Yetmezliği

Anne karnında bebeğin embriyo dönemi içerisinde kalbi gelişmeye başlaması durumunda ya da doğumundan sonra miyokardin düzgün bir şekilde çalışmasını engelleyecek birçok neden sonucunda kişilerde kalp yetmezliğinin oluşumuna neden olacaktır. Kalp yetmezliği bebeklerde vücudun metabolik olarak gereksinimleri vardır. Bu gereksinimlerini karşılayacak düzeyde yeterli bir şekilde kalp kalp debisi sağlanamaması durumunda kalpte damar sisteminde birçok sorun gelişecektir.

Bir bebeğin doğduktan sonra büyümesini ve de gelişmesini sağlayabilmesi için kalbin güçlü bir şekilde sağlıklı oksijenli kan hücrelerinin akışını sağlaması gerekmektedir. Kalp normal olarak düzgün pompa yapamaması durumunda fonksiyonunu sürdüremeyecektir. Bu durumda da yeni doğan bir bebeğin kalbinin çalışmaması sonucunda kalp yetersizliği tanısı konulacak ve düzgün çalışmaması nedeniyle bebekte birçok sorun olmasına neden olacaktır. Kalp yetersizliği demek kalbin normal bir şekilde kan pompa edememesi anlamına gelmektedir. Yani kalp çalışmayı durdurduğu gibi bir anlam çıkmaması gerekmektedir.

Belirtileri

Bebeklerde meydana gelecek olan kalp yetmezliğinin genellikle birçok belirtisi olmaktadır. Bu durumda yenidoğan bebeklerin kalp yetmezliğine de neden olacak durumlar eğer ki yaşanması durumunda bebeğin kalp kusurunun olduğu doğumdan sonra da meydana gelecektir. Birçok bebeğin ilk muayenesi içerisinde kalp hastalıklarının olması da söz konusu olacaktır.

  • Solunum sıkıntısı;
  • Beslenme sorunları;
  • Yetersiz büyüme;
  • Aşırı terleme;
  • Bayılma;
  • Düşük kan basıncı;

Bebeklerde meydana gelmesi durumunda birçok belirtinin yanında en ciddi belirti solunum şikayeti olmaktadır. Pnömoni benzeri olan solunum yolu enfeksiyonlarının oluşmasına neden olacaktır. Bebeklerde sürekli olarak meydana gelecek olan ağlama ve morarma görülecektir. Bunun yanında birçok bebekte kalp çarpıntısı göğüs kafesinde bakılması durumunda hissedilecektir.

Nedenleri

Bebeklerde kalp yetmezliğinin ortaya çıkma nedenleri arasında aşırı sirkülasyon bozukluğu gibi doğuştan meydana gelen kalp kusurlarının gerçekleşmesi neticesinde meydana gelecektir. Doğuştan kalp kusurundan dolayı kan pompalaması sonucunda tam olarak verimli bir şekilde başarılı olamayacaktır. Bunun sonucunda meydana gelecektir. Ayrıca çocuklarda kalp kasının zarar görmesi sonucunda da ortaya çıkması mümkün olacaktır.

Aynı yetişkinlerde olduğu gibi pompa arızası sonucunda da kalp kanı tam olarak pompa edemeyecektir. Bunun sebeplerinden bir tanesi de normal kalp kasının doğumda meydana gelecek olan enfeksiyon sonucunda koroner atardamarların sorunlarına neden olacak zarar veren ve kalp kasının kendisine etkili kan akışını engellenmesi sonucunda da ortaya çıkması ile bilinmektedir.

Yenidoğan bebeklerin %1 civarında görülmekte olan aşırı sirkülasyon arızası sonucunda kalp kusurlarının oluşmasına neden olacaktır. Bu durum daha çok kalbin sağ ve sol odacıklarında bulunan deliklerde gelişecektir. Düzgün bir şekilde kapanmayan bu odalar sebebiyle bebeklerde kalp yetmezliği meydana gelecek ve kan akışının tam olarak gerçekleşmemesi durumlarında kalp verimsiz bir şekilde pompa yapmaya çalışacaktır.

Kalbin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için elektrik sisteminin normal olarak kan pompalaması gerekmektedir. Eğer ki anormal bir şekilde çalışması durumunda gelişebilecek sorunlardan bir tanesinin de kalp yetmezliği olduğu bilinmektedir. Bazı bebeklerde kalp valflerinden biri düzgün açılmaması durumunda kalp odaları içerisinde kan birikmesine de neden olacak bir durum olur. Bu durumda da bebeğin belirtileri şiddetlenecek ve kalp kasının normal bir şekilde çalışamaması ve kalbin verimsiz bir şekilde çalışarak pompa yapmasına da neden olacaktır.

Tedavi Yöntemleri

Yenidoğan bebeklerde doğuştan kalp kusura bağlı olarak aşırı dolaşımdan kaynaklanması durumunda bebeğin kısa zaman içerisinde cerrahi müdahale ile ameliyat edilmesi gerekmektedir. Genellikle doktor tarafından çocuğun aşırı miktarda sıvı boşaltılması, tansiyon direncinin düşürme ve kalbin pompa fonksiyonlarının iyileşmesi konusunda yardımcı olmak için tedavisi yapılacaktır. Bebeğe ayrıca ameliyat sonrasında da kullanması gerekecek olan diüretik ve afteriod redüktörleri tarzında ilaçların reçete edilmesi gerekmektedir.

Aşırı sirkülasyon kötü büyümeye neden olacak ciddi bir hastalığın oluşmasına ciddi sorunun olmasına neden olacak bir durumdur. Kalp yetmezliğinin pompa arızasından kaynaklanması durumunda yine ilaçlarla tedavisi mümkün olacaktır. Bazen kan basıncının düşmesi gerekebilir. Bu durumda kalp pompa gücünün daha da normale dönmesi de sağlanacaktır. eğer ki bebekte kalp atış hızının az olması gibi bir durum söz konusu olması durumda kalp arızasından kaynaklanması durumunda bebeğin ameliyat neticesinde kalp pili takılması gerekecektir. Pil sonucunda kalp atış hızının normale dönmesi ve herhangi bir sorun olmadan çoğun kalp atışını kontrol etmesi gerekecektir. Bundan sonra da bebeğin sürekli olarak ilaçlara gereksinimi olacaktır. Bebeklerde her zaman için erken bir şekilde bu hastalık teşhis edilmesi sonucunda bebeğin hayatı kurtulacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.