Kalp Kapağı Kalınlaşması Bitkisel Tedavisi

Kalbin kanı doğru bir şekilde akışını sağlamakta olan dört kapakçık bulunmaktadır. Kan akışının sağlanabilmesi için kalp kapaklarının açılıp kapanması sonucunda doğru kan akışı sağlanacaktır. Bunun düzgün bir şekilde çalışmaması sonucunda kalp kapakçığında sorun olur

Kalp Kapağı Kalınlaşması 

Kalp kapakçıkları valf stenozunda, kapakçıkların kalınlaşması ya da sertleşmesi sonucunda kalp kapakçıklarının doğru bir şekilde açılmasını ve de daralmasını engelleyecek ve kapaktaki kan akışının da azalmasına neden olacaktır. Kalp kapağının kalınlaşması sonucunda kalpten vücudun diğer organlarına ulaşılacak olan kan miktarının sınırlanması söz konusu olacaktır. 

Kalp duvarının kalınlaşmasının sebeplerinden bir tanesi de yüksek tansiyon olmaktadır. Bu nedenle de yüksek tansiyon hastalarının tuz tüketimini sınırlandırmaları gerekmektedir. Ayrıca kişilerin zararlı alışkanlıklardan da uzak durmaları alkol ve sigara tüketimini azaltmaları gerekmektedir. Düzenli olarak egzersiz yapmaları yürüyüş yapmaları da tavsiye edilmektedir.

Kalp Kapağı Kalınlaşması Bitkisel Tedavi

Kalp kapakçığı kalınlaşması yaşamakta olan kişilerin kan akışını düzenlemesi için şifa kaynağı olan alıç yemeleri tavsiye edilmektedir. Bunun sonucunda kan akışı düzelecek ve kalp atışlarının da normale dönmesi sağlanacaktır. Şeker pekmezinin de kalp kapakçığı sorunu yaşamakta olan kişilere içerisinde bulunan mineraller sayesinde iyi geldiği bilinmektedir. Bu hastalığın sıklıkla yüksek tansiyon hastalarının yaşamakta olduğu bir kalp rahatsızlığı olması sebebi ile kişilere sarımsak yemesi, yemeklerine sarımsak koymaları ya da çiğ olarak yemeleri de tavsiye edilmektedir.

Yavşan Otu Çayı

 • 2 su bardağı klorsuz su;
 • 1 çay kaşığı organik bal;
 • 2 yemek kaşığı yavşan otu.

2 su bardağı yaklaşık olarak 350 ya da 400 gram klorsuz suyun içerisine 2 yemek kaşığı yavşan otu atılarak kısık ateşte 10 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Daha sonradan 5 dakika beklenir ve demlendikten sonra süzülür. İçerisine 1 çay kaşığı bal ilave edilerek günde 3 defa yemeklerden önce içilmesi gerekmektedir. Bu çayı toplamda 2 haftadan daha uzun süre kullanmamalısınız. Yavşan otunun iştah açma etkisi olması bilinmektedir. Bu nedenle de kilolu olan kişilerin tüketmesi tavsiye edilmemektedir. Hamile bayanların kullanmaması gerekmektedir. 

Bitkisel Çay

 • 50 gram kekik;
 • 50 gram at kestanesi;
 • 50 gram nane;
 • 50 gram kedi otu;
 • 1 tatlı kaşığı bal;
 • 500 gram klorsuz su.

500 gram suyun içerisine bal dışında bütün malzemeler konularak 30 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Daha sonradan 2 saat boyunca demlenmesi beklenecektir. ardından süzülerek içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave edilecektir. Bu karışımı sabah ve akşam 1 su bardağı yemeklerden 2 saat sonra 21 gün boyunca içmeniz kalp sağlığınıza çok faydalı olacak ve kan akışının düzelmesinde diğer şikayetlerinizin de yok olmasını sağlayacaktır.

Kereviz Çayı

 • 250 gram kereviz kökü;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 500 gram klorsuz su.

1 litre suyun içerisine 250 gram kereviz kökü konularak 2 saat boyunca kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Bu karışımı günde 1 defa olmak üzere 1 su bardağı içmelisiniz. Kalan suyu buzdolabında saklayabilir fakat 2 günden fazla saklamamanız tavsiye edilmektedir. Özellikle de kalp kapakçığında sorun yaşamakta olan hastalara iyi gelmesi sonucunda kan akışını düzenleme konusunda yardımcı olacaktır. Çok fazla yan etkileri bulunmasa da bazı kişilerde ishal ve karın ağrısı olmasına neden olmaktadır. Lif bakımından çok zengin olması nedeniyle gaz probleminin oluşmasına neden olacaktır. 

Maydanoz Çayı

 • 10 tane maydanoz;
 • 1 su bardağı klorsuz su.

Maydanoz çayı hazırlarken ister kurutulmuş maydanoz ekleyebilir, isterseniz taze maydanoz kullanabilirsiniz. Bunun için 1 su bardağı suyun içerisine 10 dal maydanoz koyarak 5 dakika boyunca orta ateşte kaynatılması gerekmektedir. Daha sonra 10 dakika boyunca demlenmelidir. Suyun içerisinden maydanozlar çıkartılmalıdır. Tercihe göre içerisine bir miktar organik bal ilave ederek tüketmeniz de mümkün olacaktır. Günde 3 defa maydanoz çayını içmelisiniz. Her defasında yeniden demlenmesi tavsiye edilmektedir.

Oğul Otu Kürü

 • 1 yemek kaşığı oğul otu;
 • 1 tatlı kaşığı ıhlamur;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 su bardağı su.

Kalp kapakçığı rahatsızlığı yaşamakta olan kişilerin günde 3 defa bu kürü içmesi tavsiye edilmektedir. 1 su bardağı ılık suyun içerisine oğul otu ve ıhlamur atılarak 10 dakika boyunca kısık ateşte pişirilmesi gerekmektedir. Bu karışım kalp kapakçığı sorununa iyi geleceği gibi aynı zamanda da bunun içerisine tarçın da eklemeniz kan akışının normale dönmesi konusunda yardımcı olacaktır. Alıç bitkisinin kalp sağlığına çok yararlı olması nedeniyle bu kürü yaparken aynı zamanda sizlerde alıç yaprağı bulabilirseniz ilave ederek karışımı aynı şekilde içebilirsiniz. Her defasında yeniden hazırlanmalı ve kalmış kür içilmemelidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.