Kalp Ekosu (Ekokardiyografi) Çekim İşlemleri ve Normal Değerleri

Kalp ekosu Ekokardiyografi denmektedir. Ses ötesinde oluşan dalgaların kullanılması sonucunda kalp ritmini ölçmek amacıyla yapılan kalp ultrasonu da denilmekte olan bir işlem olmaktadır.

Kalp Ekosu

Kalp kasını ve kalp kapakçıklarını değerlendirmek amacıyla ekokardiyogram yani eko kalp ultrasonu çekilmektedir. Yeni doğan bebeklerde ya da yetişkin bir bireyde kalbin genel işlevini değerlendirmek amacıyla, birçok kalp hastalığının tespiti amacıyla, kalp kapakçıklarında bir hastalığın izlenmesi amacıyla ya da cerrahi tedaviler amacıyla çekilmekte olan bir test olmaktadır.

Ekokardiyografi Türleri

Transtorasik ekokardiyogram: Standart olarak eko kalp ultrasonunun çekilmesi amacıyla ağrısız olan bir test olmaktadır. Herhangi bir radyasyon içermez. Bu nedenle de bebeğin kalp sağlığını değerlendirmek amacıyla da kullanılmaktadır. Transdüser adı verilen cihaz göğsün üst kısmına yerleştirilecektir. Yüksek frekanslı ses dalgaları sonucunda çekilen ultrason olmaktadır. Ses dalgalarının kalp hasarlarını ve hastalıklarının ne olduğunu görüntülemektedir.

Transözofajial ekokardiyogram (TEE): Özofagus, kalbe çok yakın olması nedeniyle kalbin yapılarının net bir şekilde görüntülenmesini sağlamaktadır.

Stres ekokardiyogramı: Bu testi gerçekleştirmek amacıyla bir koşu bandının ya da sabit bir bisikletin kullanılması sonucunda kişiler egzersiz yaparken çekilmekte olan bir ekokardiyografi testi olmaktadır. Bu test sayesinde kişiler egzersiz yaptığından kalbin duvarlarının hareketini, pompalama hızını görselleştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Diğer kalp testlerinde görünmemekte olan kan akışının herhangi bir eksikliği olması durumunda bu testte görünecektir.

Dobutamin stres ekokardiyogramı: Bu test sayesinde kişilerin kalbinin egzersiz yaptığını düşündürecek bir ilaç verilmesi sonucunda kişilerin kalp ve fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla kullanılmakta olan bir test olmaktadır. Ayrıca insanların koroner arter hastalığına sahip olup olmadığını da sonucunu verecektir.

İntravasküler ultrason: Kalp kateterizasyonu sırasında yapılmakta olan bir ultrason türü olmaktadır. Bu işlem sırasında damar içerisinde açılmış olan kateter yolu genellikle kasıktan açılmaktadır. Kan damarlarında ateroskleroz hakkında kişilere bilgi vermek amacıyla kullanılmaktadır.

Kalp Ekosu Çekimi

Kalp eko ultrasonunun çekilmesi sırasında hastaneye gittiğiniz de özel bir odaya gireceksiniz. Size hastanede temiz bir giysi giyinmeniz için özel bir kıyafet verilecektir. Bu giysiyi belden kaldırmanız istenecektir. Bir kardiyak sonografi cihazının üç elektrotu göğsünüze yerleştirilecektir. Bu elektrotlar kalbinizin elektiriksel aktivitesini göstermekte olan eletrokardiyografi monitörüne bağlanacaktır. Bu işlemi yaparken cildinize herhangi bir zarar vermeyecek olan özel bir jel sürülecektir. Bu sayede resimlerin elde edilmesi sağlanacaktır. İnsan kulağı ile duyulmayacak olan ses dalgaları sayesinde kalbinizin farklı bölgelerinde fotoğrafını çekecek ve bu durum içerisinde de kalbinizde bir sorun olup olmadığı da anlaşılacaktır. Test sırasında kişilerin birkaç farklı pozisyonda olması gerekmektedir. Ayrıca daha iyi sonuç elde edebilmek amacıyla kişilerin nefesini tutması da istenebilir. Kişiler test sırasında herhangi bir rahatsızlık hissetmeyecektir. Sadece sürülmekte olan jelin soğuk olması nedeniyle serinlik hissedebilir. Test ortalama olarak 40 dakika sürmektedir. Testten sonra kendi giysilerinizi giyeceksiniz.

Normal Değerler

Doktor tarafından çekilen kalp ekosu testinin sonucu yorumlanacaktır. Bunun sonucunda zayıflamış ve hasar görmüş olan kalp kapakçıkları, kalp duvarında ki anormal durumlar değerlendirilecektir. Bu sayede kişilerin kalp kusuru, kalp odacıklarında herhangi bir problem ya da kalp kapağının nasıl hareket ettiği de gelecektir. Bebeğin doğum öncesinde kalp gelişimini izlemek amacıyla da çekilmektedir.

Parametre Değer
Sağ ventrikül diyastol sonu çapı 0.9 – 2.6 cm
Sol ventrikül diyastol sonu çapı 3.5 – 5.7 cm
Sol ventrikül sistol sonu çapı 2.3 – 3.5 cm
İnterventriküler septum kalınlığı 0.6 – 1.1 cm
Sol ventrikül arka duvar kalınlığı 0.6 – 1.1 cm
Sol atriyum çapı 1.9 – 4.0 cm
Aort kökü çapı 2.0 – 3.7 cm
Aort yaprak açıklığı 1.5 – 2.6 cm

Çekilen Hastaneler

İstanbul’da yetişkinler ve bebekler için kalp ekosu çekilen hastaneler: Devlet hastaneleri ve bütün üniversite hastanelerinde çekilmektedir. Bunun dışında, Özel Göztepe Hastanesi, Özel İstanbul Medipol Hastanesi, Medical Park Hastaneleri, Ersoy Hastanesi; Gaziosmanpaşa Hastanesinde çekimi mümkün olmaktadır.

Ankara şehrinde hem bebeklerde hem de yetişkinlerin kalp eko ultrasonu çektirecekleri hastanelerin başında ilk olarak devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri gelmektedir. Deren Klinik, Deva Tıp Merkezi, Medipol Mega Hastanesi, Akay Hastanesinde çekimi mümkün olmaktadır.

Adana şehrinde bebekler için ve yetişkinler için bütün devlet hastaneleri ve üniversite hastanesinin yanı sıra, Adana Özel Ortadoğu Hastanesi, Adana Kardiyoloji Merkezi, Medline Adana Hastanesinde çekilmesi mümkün olmaktadır.

İzmir şehrinde bebekler için ve yetişkinlerin kalp ekosu çekecek oldukları hastanelerin ilk olarak Devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri olduğu gibi, Özel Konak Kardiyoloji Tıp Merkezi, Akut Kalp Damar Hastanesi, Gözde İzmir Hastanesi ve Egepol Hastanesinde çekimi gerçekleştirilmektedir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.