Kalp Ritmini Ölçmeye Yardımcı Olan Cihazlar ve Programlar

Günümüzde toplumumuzda önemli bir sağlık sorunu olan kalp ritim bozuklukları konusunda önleyici ve tedaviye yardımcı olacak bir tedbir olarak akıllı cihazlar kullanılmaktadır.

Kalp Ritim Ölçme

Kalp ritim bozuklukları zamanında önlem alınmaz ve bu konuda gereken ciddiyet gösterilmese hastanın kalp krizi geçirerek ölümüne neden olabilmektedir. Kalbin çevresel etkenler de göz önüne alındığında daha çok yorulduğu ve ritim bozuklukları vererek tehlike sinyalleri çaldığı günümüzde hastaların veya bu konuda sorunları olan insanların daha hassas davranmaları ve sağlıklı bir hayat sürmeleri açısından gerekli olan tedbirleri almaları gerekmektedir.

Eğer kalp ritmi bozukluğu sorununuz varsa; kalp ritimlerinin düzenli olarak takibini sağlamak amacıyla doktorunuz tarafında ev ortamında atımlarınızı ölçmeye yardımcı olacak holter cihazları kullanmanız önerilebilir. Bir çeşit elektrokardiyogram vazifesi görmekte olan bu cihazların en önemli özellikleri taşınabilir olmalarıdır.

Bu cihazlar siz günlük hayatınıza devam ederken, hatta uyurken bile yirmi dört veya kırk sekiz saatlik zaman aralıklarında düzenli olarak ritimlerinizi ölçerek kayıt eder.  Holter cihazları ya da monitörlerinde göğüs bölgenize geçici bir şekilde yerleştirilen metal elektrot adı verilen oldukça küçük diskler vasıtasıyla atımlarınızı ve fonksiyonlarınızı kayıt altında tutar. Her kalp atımlarının verdiği elektronik sinyalleri saptayan bu monitörler ceketinizin cebinize veya boynunuza astığınız bir çantaya sığacak kadar küçük boyuttadır.

Kullanımı oldukça basit olan bu cihazlarda; uygulama sırasında dikkat etmeniz gereken ufak ayrıntılar bulunmaktadır. Bu ayrıntıları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Erkeklerin aygıtı takmadan önce göğüs bölgelerinde bulunan kılları temizlemeleri, traş etmeleri gerekmektedir.
 • Göğüs bölgesinin temiz ve kuru olması ıslak bulunmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Kablolar çıkarsa nasıl tekrar yerine takılacağı hastaya gösterilmelidir. Hasta bu konuda bilgi sahibi olmalıdır.
 • Cihaz takılı olduğu sürece hasta yapılan günlük aktiviteleri saatleriyle birlikte not etmelidir.
 • Hastanın baş dönmesi, göğüs ağrısı, halsizlik gibi rahatsızlıklar hissettiği sırada yaptıkları aktiviteleri not etmeleri gerekmektedir.
 • Holter cihazların çoğunda hastada bazı belirtiler ortaya çıktığında bunları kayıt altına alması için özel düğmeler bulunmaktadır.

Hastanın kendi aldığı notlar ve cihazın kayıt ettiği bilgiler doktor tarafından karşılaştırılarak atımlarınızda herhangi bir ritim bozukluğu olup olmadığı saptanacaktır. Bu ritim bozukluklarının hangi aktiviteler sırasında daha fazla risk oluşturduğu; holter cihazları tarafından yapılan test sayesinde kolaylıkla ortaya çıkacaktır.

Kalp Ritim Ölçen Cihazlar

Artık akıllı cep telefonlarında da sağlık uygulaması bulunmaktadır.  Kalp hastalıkları dünya ölüm listelerinde ilk sıralamalara geldiği şu günlerde; insanların sağlığı konusunda bilinçlenmeleri amacıyla her gün yeni teknolojik uygulamalar ortaya çıkıyor. İnsan sağlığı konusunda önemli bir nokta olan ritmini artık her an her yerde kendiniz sadece parmak uçlarınızı cihazın arkasında bulunan kamera alanlarının altındaki bölgeye dokundurarak ölçmeniz mümkün olmaktadır. Akıllı android telefonlarda veya akıllı saatlerde artık nabız, kalp ritmi ölçme gibi sağlık açısından önemli uygulamalar bulunmaktadır. Kullanmakta olduğunuz akıllı telefonun kendi kapsamında ritmi ölçme konusunda herhangi bir uygulama olsun veya olmasın; android özelliği bulunan bütün telefonlarda kalp ritmini ölçe bilmeniz mümkün olmaktadır.

Kalp Ritim Ölçen Cihazlar

Akıllı andoid telefonlarda kalp ritmi ölçmenize yardımcı olacak uygulamalardan bazıları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kardiyografi uygulaması

Android özelliği bulunan telefonlarda bulunan en iyi ve en kapsamlı kalp atımlarını ölçme uygulamaları arasında ilk sırayı kardiyografi uygulaması almaktadır. Bu uygulamayı kullanırken android telefonunuzun arkasında bulunan kalp ritim ölçmek için konulmuş olan sensöre veya cihazın kamerasına parmağınızı bastırarak kalp kasınızın atımlarını istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde öğrenebilirsiniz.

 • Runtastic Heart Rate

Genellikle koşu, yürüyüş veya bunun gibi fiziksek efor sarf edilen zamanlarda kullanılan bu uygulamanın çalıştırılması ve kullanılması kardiyografi uygulamalarında olduğu gibidir. İşaret parmağının android telefonun arkasında yerleştirilmiş olan özel sensöre veya kameraya dokundurulması ölçüm için yeterli olmaktadır.

 • İnstante Heart Rate

Bu uygulamada ölçtüğünüz kalp ritimlerinden çıkan sonuçları grafiksel olarak izleyebilmeniz mümkün olmaktadır. Oldukça kolay kullanıma sahip olan ara yüzü sayesinde herkesin rahatlıkla kullanabileceği basit bir programdır.

Kalp Ritim Ölçen Android Telefonlar

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde artık akıllı andorid cep telefonları neredeyse bütün ihtiyaçları karşılamaktadır. Gazete okuyabilir, mesajlaşabilindiği, alış veriş yapabilir, tatil planlarınızı yapabilir, fotoğraflarınızı saklayabilir, banka hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz. Bunu gibi daha pek çok uygulamaları ve destekleriyle hayatınızı kolaylaştıran akıllı telefonlar artık sağlığınız konusunda gereken kontrolleri yapmanıza da yardımcı olmaktadır. Kalp ritim ölçen programlar ve uygulamalarla günümüzde önemli bir sağlık problemi olan ritim düzensizlikleri konusunda gerekli olan tedbir ve önlemleri almanız mümkün olmaktadır.

Kalp ritim ölçen akıllı android telefonlara şu şekilde örnek verebiliriz:

 • Note 4 Kalp Ritım Ölçme
 • Note 5 Kalp Ritim Ölçme

Samsung telefonlarının çıkardığı note 4 ve note5 cihazlarında bulunan withing blood-pressure monitör uygulamaları aynı zamanda gerekli olan ölçümleri yapmakla kalmıyor direk olarak sizi kontrol altında tutan doktorunuza gerekli olan raporları da mail yoluyla iletiyor. Bunun yanında Health uygulamalarıyla Holomic uygulamarı gerekli olan kalp kası atımlarını ve nabız, tansiyon gibi ölçümleri de kolaylıkla yapmanıza olanak veriyor.

 • Galaxy s5 Kalp Ritim Ölçme
 • S5 Kalp Ritim Ölçme
 • S6 Kalp Ritim Ölçme

Samsung marka telefonlardan s serisinin arkasında bulunan sensör yardımıyla sadece programı çalıştırıp parmağınızı dokundurmanız gerekli olan ölçümleri yapabilmeniz konusunda yardımcı olmakla kalmayıp gerekli olan raporları günlük ölçümler olarak, daha önceki sonuçlarla karşılaştırmalı olarak sizlere sunuyor.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.