Kalp ve Sırt Ağrılarına Bağlı Sebepler ve Tedavi Yöntemleri

Kimi hastalıklarında kalpteki damarların herhangi birisinde kan pıhtısı oluşabilmektedir. Bu kan pıhtısı kaslarınızın bazı bölümlerinde kan dolaşımını engeller. Bu da sırtınızda ağrılara neden olur.

Kalp ve Sırt Ağrıları Nedenleri

Sol Sırt Ağrısı

Kalbinde rahatsızlık olan hastaların (koroner arter, mitral kapak, aort kapak hastalıkları gibi) tedavi sürecinde ya da hastalığın ilerleyen dönemlerinde vücudun başka bölümlerinde birtakım komplikasyonlara sebep olduğu gözlemlenmiştir. Bu komplikasyonlar, sırt ağrıları, göğüs ve mide ağrıları, akciğer rahatsızlığı gibi.

Bizim buradaki konumuz kalpteki rahatsızlığın sırt ağrılarıyla olan ilgisi olduğu için saydığımız komplikasyonlardan sadece kalbin sırt ağrısıyla olan ilişkisini inceleyeceğiz.

Sırt ağrıları eğri durma düzgün oturmama boyun fıtığı gibi çeşitli sebeplerden olabildiği gibi kalp rahatsızlıklarından ötürü de ilerleye bilmektedir. Özellikle sol sırt ağrıları kalp rahatsızlığına bağlı ağrıların en önemlilerindendir. Çünkü kalbimiz de sol tarafımızda olduğu için sol sırt ağrıları da kalbe bağlı olarak ilerleye bilmektedir.

Kalp Hastalıkları Sırt Ağrısına Sebep Olur mu?

Kalp ağrısı sırtımızın ağrımasına sebep olur mu olmaz mı sorusu çoğumuzun merak ettiği sorulardan biridir  Sorunun cevabı ise bunun mümkün olduğudur. Çünkü kalpte ki ağrılar daha çok göğüste, omuz ve boyun bölgesini çevreleyen alan da görülebildiği gibi ağrının sırta vurumu da mümkündür.

Kalpte ki rahatsızlığın ilerleme kaydettiği hastalarda ağrılar genellikle sinsi bir şekilde ilerlemektedir. Bu sebepten dolayı her sırt ağrısı kalp rahatsızlığı anlamına gelmediği gibi her kalp rahatsızlığı olanın da ağrının sırta vuracağı anlamına gelmiyor.

Sırtta ki ağrılar daha çok tonajı yüksek maddeler kaldırmaktan veyahut da düzgün bir şekilde oturmamaktan eğri durmaktan da kaynaklanabilir.

Kalp ağrının sırta vurmasının sebebi ise şöyle ifade edilebilir. Kimi hastalıklarında kalpteki damarların herhangi birisinde kan pıhtısı oluşabilmektedir. Ve kalpten pompalanarak çıkan kan bu kan pıhtısı sebebiyle kaslarınızın bazı bölümlerine ulaşamayabilir. Bu da sırt bölgesinde veya göğüs bölgesinde baskı, kramp gibi semptomlar gösterebilir. Bu sırtınızda veya göğsünüzde şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir.  

Sol Sırt Ağrısı Sebepleri

Sol sırt bölgesinde ki ağrılar ağır hastalıkların izlenimi olabildiği gibi basit sebeplerden dolayı da olabilir. Bilhassa sol sırt ile sol göğüs kramplarında kişi kalp krizi vehmine düşebilir. Fakat bu nadir görülen bir olaydır. Kalp krizi olabilmesi için ağrı sadece sol göğüs ve sol sırtta sınırlı kalmaz. Sol tarafın tamamında sol kol da dahil olmak üzere bir ağrı veya baskı olur. Her halükârda bir doktor muayenesine baş vurmalı ve teşhis konulmalıdır. Sol sırt ağrısının sebeplerinden bahsetmek gerekirse şunları sayabiliriz.;

 • Kasta zedelenme
 • Sinirde sıkışma
 • Osteoporoz (Kemik erimesi)
 • Kalp krizi
 • Safra kesesi
 • Yanlış pozisyonda oturmak
 • Stres
 • Kambur olma hali
 • Boyunda kireçlenme
 • Omurgada eğrilik
 • Fıtık
 • Romatizma
 • Aşırı kilo 

Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

Şikayetleriniz sonucunda öncelikle uzman bir doktorun muayenesinden geçip hastalığınızın teşhis edilmesi gerekmektedir. Eğer sırtınızdaki ağrının kalbiniz ile bir ilgisi varsa farklı tedavi kalp ile bir ilgisi yoksa farklı tedavi uygulanacaktır. 

Eğer kalbe bağlı sırtınızda ağrılar var ise beslenmenize dikkat etmeniz ilk alınması gereken tedbirlerdendir. Bunun yanında düzenli bir egzersiz yapmalı stresten sigaradan alkolden uzak bir hayat yaşamanız gerekmektedir. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları saatlerine dikkat ederek aksatmadan almalısınız. Sırtınızda ve kalbinizde bir çarpıntı veya ağrı olduğu hissine kapılırsanız soğuk bir suyla kafanızı yıkamanız ve soğuk bir su içmeniz size iyi gelecektir. 

Sırtınızda ve kalbinizde bir ağrı meydana geldiğinde paniğe kapılmamak gerekir. Aksi takdirde paniğe kapılmanız sizi daha çok strese sokup ağrılarınızın şiddetini artmasına ve ağrı süresini uzatmasına vesile olur. Bu durumda da kalp krizi riski üst düzeye çıkar.

Eğer ki sırtınızdaki ağrılar kalbe bağlı olarak değil de ağır bir travma sonucunda ya da ağır bir egzersiz sonucunda olduysa daha farklı tedaviler uygulanacaktır.

Tavsiye Kür Tarifleri

Bu rahatsızlığına yakalanan hastalara özel bitkisel kür tarifleri de bulunmaktadır. Bunlar stresinizi azalttığı gibi ağrılarınızı da hafifletecektir. 

 • Nane limon kaynatmak (sıcak içilmeli)
 • Mercan köşk bitkisinin yapraklarını kaynatarak içmek
 • Lavanta çiçeğinin yapraklarını kaynatarak içmek

Bunlar kalp çarpıntılarınız için iyi geleceği gibi sırttaki ağrılarınıza da iyi gelecektir.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.