Kalp Yetmezliğinde Kullanılan Tedavi yöntemleri Nelerdir?

Kalp yetmezliği bir insanın kalbinin kasında güçsüzlük olması durumunda vücudun diğer organlarında yeterli miktarda kan akışı sağlayamaması sonucunda ortaya çıkacak bir hastalıktır.

Kalp Yetmezliği

Kalp kasının kan pompalama gücünde azalma olması durumunda vücudun diğer organlarına tam olarak kan pompalamasında azalma meydana gelmesi sonucunda oluşacak kronik bir hastalık olmaktadır. Kişilerde kalp yetmezliği meydana gelmesi durumunda nefes darlığının olması, sürekli olarak geçmek bilmeyen bir yorgunluk yaşaması, bacaklarda ve ayaklarda ödem sonucunda şişkinlik olması, çok hızlı ve düzensiz bir kalp atış hızı meydana gelecektir. Bu durum içerisinde kişilerin egzersiz yeteneğinin azalması, sürekli olarak balgamlı ve çoğu durumlarda da bu balgamın renginin pembemsi olması iştahında azalma olmasına rağmen hızla kilo alması görülmektedir. Kişilerin karınlarında sıvı birikmesi sonucunda şişme meydana gelir ve mide bulantısı da sıklıkla olacaktır. Kalp yetmezliği yaşamakta olan bir kişinin uyuması azalacak ve daha çok konsantrasyon zorluğu da çekmesi görülecektir.

Kalp Yetmezliğinde İlaç Tedavisi

Kalp yetmezliği belirtilerini yaşamakta olduğunuz zaman bir kişinin vakit kaybetmeden kardiyoloji uzmanı tarafından ilk olarak fiziksel muayene sonrasında ise bir takım testleri yaptırarak kontrol edilmesi ve gerekli tetkikleri yaptırması sağlığı açısından çok önemli olmaktadır. Yüksek tansiyon hastaları, koroner damarlarında tıkanıklık olan ve daha önceden kalp krizi geçirmiş olan bir kişinin kalp hasarı oluşması neticesinde kalp yetmezliği meydana gelebilir. Kalp yetmezliğinin de derecelerine göre kişilerde böbrek yetmezliği meydana gelebilir. Kalp yetmezliği yaşamakta olan bir hastanın sürekli olarak aklına kesin tedavisi var mı sorusu gelmektedir.

Kanser olan ve bunun sonucunda da kemoterapi gören bir hastanın da kalbinin yorulacak olması sonucunda kalp yetmezliği ortaya çıkabilir. Kalp yetmezliği yaşamakta olan bir hasta tedavi edilmezse yaşamını kaybedebilir.

Anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri: Bu ilaçlar sistolik kalp yetmezliğine sahip olan kişilerin kullanması gereken ve hem daha uzun süre yaşamalarını sağlayacak olan hem de kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacak ilaçlar olmaktadır. Kan basıncının düşmesini sağlamak amacıyla ve kan akışını geliştirmek, kalbin yükünü azaltmak amacıyla ve kan damarlarını da genişletmek amacıyla kullanılacak bir ilaç türü olmaktadır.

Anjiyotensin II reseptör bloke edicileri: Daha çok anjiyotensin dönüştürücü enzimleri kullanan ve bu ilaçları tolere edemeyen hastalara verilecek olan ilaçlar olmaktadır. Hastanın kan pompalama gücünde azalma olması sonucunda kalbin daha az çalışmasını sağlayacaktır.

Beta blokerler: Kalp atış hızının yavaşlatılmasında ve kan basıncının yüksek olması sonucunda kan basıncını düşürme konusunda etkili olmaktadır.

Diüretikler: Akciğerde sıvı birikmesi sonucunda nefes darlığı gelişiminde kullanılan bu ilaç sonucunda kişiler de daha rahat bir şekilde nefes almaları sağlanacaktır.

Kalp yetmezliği sonucunda hastanın eğer ki hastaneye yatması gerekmesi durumunda kalp kanı daha iyi ve kuvvetli bir şekilde pompalaması için Aldosteron antagonistleri, Inotroplara, Digoksin gibi farklı ilaçlarda kullanılabilir. ayrıca hastanın ağzına ya da burnuna maske takılarak rahat nefes alabilmesi amacıyla oksijen verilmesi de bazı durumlarda gerekebilir.

Kalp Yetmezliğinde Cerrahi Tedavi

Bazı durumlar içerisinde hastanın ilaç tedavisine yanıt vermemesi durumunda ve kalp yetmezliğine de neden olan durumun tedavi edilebilmesi amacıyla hastanın ameliyat edilmesi söz konusu olacaktır. Bu durum içerisinde ise kişinin Kalp ve Damar cerrahları tarafından ameliyatı sağlanacaktır.

Koroner baypas ameliyatı: Kalp yetmezliğine ciddi bir şekilde tıkalı koroner damarların sebep olması sonucunda hastanın koroner bypass ameliyatı olması gerekecektir. Bu ameliyat türünde hastanın bacağından, kolundan ya da göğsünden kan damarlarının, kanın daha serbest bir şekilde akmasını sağlamak için yapılacak ameliyat türü olmaktadır.

Kalp kapak tamiri veya değiştirilmesi: Hastanın eğer ki kalp kapağı nedeniyle kalp yetmezliği oluşması durumunda doktor tarafından valfi onarmak ya da değiştirilmesi gerçekleşecektir. Cerrahın kan akışını engelleyecek olan valfin onarılması ya da değiştirilmesi için yapılacak bir ameliyat türü olmaktadır.

Kalp pili: Doktor tarafından kalbin ritimlerinde bir sorun olması durumunda bu ritimleri normale çevirmek amacıyla kalp piline ihtiyaç duyan hastalara alternatif olarak takılacaktır. Kalp pilleri sayesinde kalp ritmi normale dönecektir.

Kalp Nakli: Kalp yetmezliği şayet 4. dereceye ulaşması durumunda hastalık son evreye gelmiş olacaktır. Hastanın hayatını kaybetmesini engellemek amacıyla uygun donör bulunması sonucunda hastanın sağlıksız kalbi çıkartılacak ve yerine donörden alınan kalp takılacaktır. 

Kök hücre nakli: Kök hücre nakli uygun kişilerden alınarak hastaya nakil edilecektir. Bunun sonucunda kök hücreler sayesinde vücudun kendisini iyileştirmesi hedeflenmektedir. Hasarlı kalp hücrelerini onarmak ve kalp yetmezliği meydana gelen kişilerde uygulanan bir tedavi yöntemi olmaktadır. 

Bu tedaviler uygulanırken, bir yandan da hastanın genel sağlığına çok dikkat etmesi gerekmektedir. yemeklerinden tuzu azaltması, sürekli olarak kalp sağlığına iyi gelecek olan besinler tüketmesi ve ayrıca nefes darlığı olacağından rahat oksijen alamayacak olması sebebiyle hastanın sigara içmemesi, alkol tüketmemesi ve sigara içilen ortamlar içerisinde de asla bulunmaması gerekmektedir. Yağlı yiyecekler, işlenmiş gıdalar, yüksek kalorili yiyecekler kalp sağlığına zararlıdır. Hastanın hareketli olması, düzenli olarak egzersiz yapmaları da gerekmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2024 – Kalp Hastalıkları ve Tedavisi. Tüm Hakkı Saklıdır.

Okumakta olduğunuz bütün makalelerin hepsi bilgilendirme amacı ile hazırlanmaktadır. Okuduğunuz bütün tedavi metotları, ilaç isimleri doktor kontrolünde uygulanması gerektiği gibi, beslenme önerileri ise diyetisyen kontrolünde uygulanması gerekmektedir.